گیربکس رهنما

گیربکس رهنما

گيربکس های صنعتی تجهیزاتی هستند که براي انتقال توان مکانيکي از يک منبع توليد توان به يک مصرف کننده و هچنين برآورده کردن گشتاور و سرعت دوراني مورد نياز در سمت مصرف کننده به کار مي رود. گيربکس صنعتی درواقع يک واسطه بين منبع توان و مصرف کننده توان مي باشد که انعطاف پذیری لازم را بين منبع توان و مصرف کننده توان بر قرار مي کند.

در گیربکس های صنعتی نوع سوخت منبع توليد توان اهمیت انچنانی ندارد ، بلکه اين مسئله مهم است که در سمت شفت ورودي به گيربکس، توان توليد شده را به صورت گشتاور به این ووسیله منتقل نماید. از دستگاه­ هايي که توان مورد نياز گيربکس های صنعتی را تامين می کنند می توان به الکتروموتورها موتورهاي بنزيني و گاز سوز – موتورهاي ديزل – توربين هاي بخارتوربين هاي گازي، آبي و یا توربين هاي باديموتورهاي جت و … مي­باشند. مصرف کننده هم مي تواند هرنوع وسیله ای باشد فقط کافي است که این مصرف کننده بتواند توان خروجي از گيربکس صنعتی را بصورت گشتاور دريافت کند.

گیربکس رهنما

گیربکس رهنما

کارخانه ی تولید گیربکس رهنما در شهر تهران و در سال ۱۳۶۳ و به پشتوانه ی فنی موسس آن, سعید رهنما تاسیس شده است. گیربکس رهنما، یکی از شرکت های موفق در طراحی و تولید گیربکس صنعتی از جمله گیربکس حلزونی و گیربکس هلیکال می باشد.
از سال ۱۳۶۷ گستره ی تولیدات این کارخانه به تولید یک محصول خاص و تخصصی گرایش پیدا کرد،

شرکت گیربکس رهنما انواع گیربکس صنعتی اعم از گیربکس حلزونی ، گیربکس هلیکال ، گیربکس مخروطی و گیربکس ترکیبی را با استانداردهای جهانی تولید می کند. همچنین انواع گیربکس VF نرمال، گیربکس VF VF، گیربکس RAN، گیربکس HG و گیربکس BF در این مجموعه تولید می شود. تولیدات گیربکس رهنما در بسیاری از واحدهای صنعتی همانند صنایع پتروشیمی ، نفت و گاز، پالایشگاه ها، کارخانه های سیمان، فولاد و سایر صنایع  استفاده می شود.

گیربکس جلزونی رهنما

گیربکس جلزونی رهنما

گیربکس حلزونی رهنما

این گیربکس ها یکی از ارزان ترین و پرکاربردترین نوع از انواع گیربکس های صنعتی می باشند که در انواع دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی سبک مورد استفاده قرار می گیرند. در حالت کلی گیربکس های حلزونی از دو قیمت بنام های مارپیچ و دنده تشکیل شده اند. جنس تشکیل دهنده مارپیچ از فولاد می باشد، در حالیکه جنس دنده معمولا از برنز شاخته می شود.

زاویه خروجی گیربکس های حلزونی 90 درجه می باشد و به همین دلیل این گیربکس را به نام گیربکس 90 درجه نیز می‌شناسند و به دلیل قیمت مناسب و کاربرد آسان و همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری پایین این گیربکس، کاربردهای متنوعی در صنعت دارند، از مزایا گیربکس حلزونی می توان به در دسترس بودن، سهولت استفاده، قیمت پایین آن اشاره نمود. در کنار مزایای فوق بزرگترین ایراد این گیربکس را می توان راندمان پایین آن دانست.

سری VF گیربکس رهنما، مجموعه ای از گیربکس های کاهنده هستند که انتقال دور در آن ها با به کارگیری یک محور حلزون (ماردون) و یک چرخ دنده حلزونی انجام میگیرد. از مزایای گیربکس حلزونی رهنما می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • جنس محور حلزون از فولاد سخت کاری شده است که کلیه سطوح استوانه ای و پروفیل حلزون (ماردون) آن سنگ زنی شده است.
 • چرخ دنده حلزونی از آلیاژ برنز با استحکام بالا ساخته شده و با ابزار اختصاصی گروه رهنما،با حداکثر انطباق با محور حلزونی ماشین کاری شده است.
 • برآیند موارد فوق به همراه طراحی منطبق بر استاندارد ANSI/AGMA 6034 و ، ماشین کاری دقیق پوسته و سایر قطعات بیشترین بازده و قابلیت اطمینان را برای سری VF رهنما تضمین میکند.
 • سری VF از همه جهات قابل نصب بوده و بازه گسترده ای از نسبت های تبدیل را پوشش می دهد.

مهمترین ویژگیهای گیربکس حلزونی رهنما عبارتند از:

 1. گارانتی 18 ماه از تاریخ تحویل
 2. عمر طولانی قطعات
 3. نسبت های تبدیل 100…7
 4. قابل استفاده به صورت دو تبدیله برای نسبت های بالاتر
 5. ورودی به صورت سالید (توپر) یا هالو (توخالی) با قابلیت نصب موتور
 6. رنگ الکترواستاتیک اپوکسی-پلی استر RAL5005
 7. سطح صدا کمتر از 70dB
 8. بدون لرزش
گیربکس شافت مستقیم رهنما

گیربکس شافت مستقیم رهنما

گیربکس شافت مستقیم رهنما

گیربکس هلیکال (Helical Gearbox) یا گیربکس شافت مستقیم دستگاهی است که از تعدادی زوج دنده تشکیل شده است و این چرخدنده ها بصورت چرخدنده های مارپیچی (هلیکال) بوده و یاتاقان های غلتشی در دو سمت چرخ دنده ها قرار گرفته اند، علت نامگذاری این گیربکس بدلیل همین چرخدنده های مورب و هلیکالی آن است.

زاویه دنده ها با محور به صورت مورب بوده به طوری که در هر لحظه بیش از یک چرخدنده با هم درگیر می‌شود. در چرخدنده هلیکالی میزان سطح تماس بین چرخدنده ها بیشتر بوده و این موضوع سبب تحمل فشار بیشتر و ایجاد صدای کمتر می شود، همچنین این روند سبب می‌شود که فشار بین همه چرخدنده ها تقسیم شود و دستگاه دچار فشار زیاد نشود و در نهایت استهلاک دستگاه کمتر می‌شود. از طرف دیگر جنس چرخدنده های هلیکال از فولاد آلیاژی است که این موضوع خود بر توانایی تحمل فشار می افزاید.

راندمان گیربکس های شافت مستقیم بخاطر بکارگیری چرخدنده های هلیکال بالا بوده و معمولا بالای 90 درصد می باشد. با توجه به مزایای اشاره شده گیربکس های شافت مستقیم به طور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی های گیربکس شافت مستقیم رهنما

برگشت پذیری گیربکس

این نوع گیربکس دارای برگشت پذیری می باشد, ولی در صورت لزوم می توان با اضافه کردن یک سازوکار بازدارنده (Gearbox Backstop), خاصیت برگشت ناپذیری را نیز به این نوع گیربکس ها افزود.

جانمایی گیربکس

طراحی گیربکس های هلیکال با توجه به نیاز های مصرف کننده به صورت شفت موازی و شفت مستقیم انجام شده است. گیربکس های شفت موازی خود شامل گیربکس های با قابلیت نصب روی پایه یا روی شفت تجهیز هستند.معمولا نیاز های طراحی مکانیزم ها، لزوم استفاده از یک نوع جانمایی را مشخص می کند..

مراحل کاهش دور گیربکس

در این نوع گیربکس با توجه به راندمان و نسبت تبدیل گیربکس مورد نیاز امکان اجرای 2یا 3 مرحله تبدیل وجود دارد.

شفت ورودی گیربکس

شفت ورودی گیربکس هایی که نام آنها با حرف انگلیسی “M” شروع می شود دارای محور ورودی توخالی با فلنج ورودی به منظور نصب الکتروموتور هستند یا دارای شفت توپر و فلنج وروردی به منظور نصب الکتروموتور و کوپلینگ هستند. شفت ورودی گیربکس هایی که نام آن ها با حرف انگلیسی “M” شروع نمی شود،توپر است و شفت ورودی آن ها با بهره گیری از پولی, چرخ زنجیر, مکانیزم های دستی و یا اتصال به موتور (به وسیله کوپلینگ و بدون فلنج وروردی) به چرخش در می آید.

 • جنس شفت ها و چرخ دندها : فولادهای آلیاژی با استاندارد DIN1.7225 یا DIN 1.7131 و كليه محورها از فولاد های آلیاژی با استانداردDIN1.1191
 • جنس پوسته : چدن خاکستری DIN GG20
 • مشخصات رنگ : RAL 5005 – QUALICOAT PE58
 • گارانتی : 18 ماه از تاریخ صدور فاکتور

مزایای گیربکس شافت مستقیم رهنما

عملکردساختار هندسی چرخ دندها و فرآیند تولید چرخ دنده های هلیکال شامل عملیات حرارتی و سنگ زنی چرخ دنده ها گیربکس های هلیکال را دارای خصوصیات ایده آل برای کارهای سنگین و طولانی مدت می کنند.

کاراییرعایت جزئیات درطراحی وساخت چرخ دنده ها،بهسازی فرم دنده ها،دقت درماشینکاری قطعات چدنی وجانمایی دقیق همه قطعات موجب بازده بالا،سطح صدای بسیارکم،عدم ایجادگرما و لرزش و عمرمفید طولانی محصولات میشود.

کیفیتکلیه سطوح درگیری وانطباق،ازجمله نشیمنگاه برینگ ها کاسه نمد ها،سطوح انطباق محورها وچرخ دنده ها،پروفیل چرخ دنده ها و محورهای ورودی و خروجی عملیات حرارتی و سنگ زنی شده اند.

نمایندگی فروش گیربکس صنعتی

شرکت آداک تجهیز افلاک مهر تبریز با در اختیار داشتن پرسنل متخصص و مجرب در زمینه خدمات مهندسی و تامين كالاي مورد نياز صنايع نفت، گاز و پتروشيمي و کاخانجات تولیدی در راستای قطعات و تجهیزات مربوط به تجهیزات صنعتی و اتوماسیون صنعتی فعالیت خود را از سال 1390 با قرار گرفتن در لیست تامین کنندگان واحدهای صنعتی به صورت رسمی آغاز نموده است. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات مربوط به این صنف را تامی ن نماید. در این راستا این شرکت انواع برندهای ایرانی و خارجی گیربکس صنعتی را با کیفیت بالا در انواع  گیربکس حلزونی، گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم، گیربکس آویز ، گیربکس کرانویل پینیون، گیربکس خورشیدی و در برندهای گیربکس شاکرین، شرکت گیربکس سهند، گیربکس ایلماز، گیربکس رهنما، گیربکس هیدرومک، گیربکس دگ و … را در توان های مختلف و گارانتی و خدمات پس از فروش تحویل مشتریان خود می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت بروز انواع الکتروموتورهای صنعتی میتوانید با کارشناسان این شرکت در ارتباط باشید.