فروش جک پالت دستی

جک پالت دستی

جک پالت دستی

جک پالت دستی  یکی از تجهیزات پرکاربرد جابجایی مواد می باشد که می توان در جاهای مختلفی از جمله کارخانجات، سردخانه ها ، انواع شرکت های مواد غذایی و انبارها از این وسیله استفاده کرد. جک پالت دستی برای بالابری و حرکت توسط اپراتور کنترل و هدایت می شود، بنابراین از لحاظ زیستی و محیطی هیچگونه آلایندگی تولید نمی نماید.

جک پالت دستی در بازار مصرف با نام های مختلفی از جمله پالت بر دستی، لیفتراک دستی ، بالابر دستی و جک دستی شناخته می شود و با توجه به نیاز فروشنده در انواع مختلفی از جمله جک پالت عریض، جک پالت گالوانیزه، جک پالت قیچی ، جک پالت توزین دار و … تولید و استفاده می شوند.

مکانیزم کارکرد جک پالت دستی

جک پالت دستی از یک پمپ هیدرولیکی برای بالابردن و پایین آوردن اجسام استفاده می کند. این پمپ هیدرولیکی از طریق دسته جک پالت تحریک می شود که با بالابردن و پایین آوردن دسته جک پالت همانند یک جک روغنی عمل کرد و عملیات بالابری انجام میشود . برای پایین آوردن شاخک های این وسیله یک اهرم تخلیه بر روی دسته جک پالت قرار گرفته است که با کشیدن آن سوپاپ پمپ هیدرولیک عملیات تخلیه پمپ و به موازات ان پایین امدن ها را انجام می دهد.

تاریخچه ی  جک پالت

تاریخچه پالت به حدود یک قرن پیش برمی گردد، با این حال مدلی که اکنون به انواع پالت از آن یاد می شود در اوایل دهه 1930 اختراع شد. جورج ریموند و بیل هوس از اولین کسانی بودند که طراحی را برای یک پالت از چوب های ارزان انجام دادند. در این مدل زیر صفحه پالت فواصلی پیش بینی شده بود که به انواع تجهیزات انبارداری از جمله جک پالت و لیفتراک این امکان را میداد که بتوانند وارد پالت شده و آن را جابجا نمایند.

کاربرد جک پالت دستی

جک پالت دستی وسیله ای ایده آل برای جابجایی پالت هایی با وزن کم و در مسیرهای کوتاه می باشد که با مکانیزم ساده کاربری را برای انواع اپراتور آسان می سازد و می توان گفت وسیله ای عالی برای جایگزینی لیفتراک در انبارها می باشد. این وسیله با ابعاد کوچک خود و شعاع گردش پایین و همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری پایین، میتوان گفت جز بهترین تجهیزاتی می باشد که برای جابجایی، حمل و نقل و بلند کردن مواد گوناگون در مکان هایی مورد نیاز نظیر انبار، کارخانه، سردخانه و مکان های دیگر استفاده می گردد. از جک پالت می توان برای جابجایی  و حمل انواع پالت های آهنی، چوبی و پلاستیکی استفاده نمود.

مشخصات یک جک پالت با کیفیت

هر وسیله ای دارای مشخصات منحصربفرد می باشد که در هنگام خرید و توجه به این نکات می توان وسیله ای تهیه نمود که بتوان مدت زمان زیادی را بدون نیاز به تعمیر استفاده نمود. در زیر نکاتی را که یک جک پالت دستی از لحاظ استانداردهای جهانی بایستی داشته باشد، اشاره شده است:

چرخ جک پالت

برای طول عمر بیشتر چرخ های استفاده شده در جک پالت دستی بایستی از نوع پلی اورتان ضد سایش نشکن باشند. این چرخ ها دارای استحکام و دوام بالایی هستند. با این حال بسته به مکان مورد استفاده جک پالت می توان از چرخ های فلزی و چرخ های پلی آمید نیز استفاده نمود که مزیت های خود را دارند. دوبل بودن چرخ های جلو از پارامترهای دیگری که بایستی به آن توجه نمود که یک مزیت مهم برای حرکت جک پالت در زمین های ناهموار می باشد.

پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیکی، که در واقع نیروی بالابرنده جک پالت می باشد بهتر است طوری ساخته شده باشد که قابل باز شدن باشد تا درصورت خرابی پمپ بتوان آن را به راحتی تعمیر کرد. این پمپ ها از نوع گالوانیزه شاخته می شوند که خاصیت ضد زنگ زدگی نیز دارند.

جنس بدنه جک پالت

ورق بکار رفته در ساخت بدنه جک پالت دستی معمولا از نوع فولاد و ورق 3 یا 4 میل می باشد و بهتر است در صورتیکه از ورق 3 میل استفاده می شود شاخک ها با پروفیل های اصافی تقویت گردند.

گریس خور بودن المان های متحرک

تمامی تجهیزاتی که حالت متحرک دارند نیاز به روغن کاری و گریس کاری دارند. بنابراین بهتر است در این قطعات گریس خور تعبیه گردد تا با عملیات روانکاری عمر مفید دستگاه را بیشتر کرد.

انواع جک پالت دستی

استفاده از جک پالت برای جابجایی مواد عملیات حمل و جابجایی مواد را تا حد زیادی آسان نموده است. جک پالت یک وسیله بسیار کاربردی در تمامی مراکز صنعتی از قبیل شرکت ها، کارخانجات تولیدی و کارگاه ها و همچنین در فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. بدلیل تنوع بارهای قابل حمل، جک پالت ها هم دارای انواع مختلفی خواهند بود که می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • جک پالت استاندارد (عرض 550 میلمیتر)
 • جک پالت عریض (عرض 680 میلمیتر)
 • جک پالت برقی
 • جک پالت قیچی
 • جک پالت ترازودار (باسکول دار)
 • جک پالت برقی
 • جک پالت شاخک باریک
 • جک پالت رول بر
 • جک پالت شاخک بلند و کوتاه
 • جک پالت گالوانیزه

جک پالت استاندارد

این نوع جک پالت به وفور در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه به طور معمول در تناژهای 2 الی 5 تن تولید می شوند. جک پالت استاندارد را در دو نوع 550 میلمیتری و 685 می توان در بازار تهیه و استفاده نمود.

جک پالت قیچی

جک پالت ها در حالت استاندارد می تواند جداکثر بار را تا ارتفاع 200 میلمیتر برای جابجایی بالا ببرند در صورتیک ارتفاع بالاتر از این مقدار مورد نیاز باشد از جک پالت های قیچی استفاده می نمایند. این جک پالت بیشتر در صنایع کاغذسازی و کارتن سازی استفاده می شود. جک پالت قیچی می تواند بار را تا ارتفاع 800 میلمیتر بالا برد. این جک پالت در تناژهای 1 و 1.5 و 2 تن تولید و روانه بازار مصرف می شوند. از ویژگیهای بارز این دستگاه می توان به خم و راست شدن بی مورد کاربر در تخلیه و بارگیری جلوگیری گرد.

جک پالت ترازودار

در برخی موارد بارگیری و حمل و نقل بار لازم است وزن بار نیز اندازه گیری شود. در این موارد از جک پالت های مخصوصی استفاده می گردد که با نام های جک پالت توزین دار، جک پالت باسکول دار و یا جک پالت ترازودار شناخته می شوند. در این جک پالت لودسل هایی تعبیعه شده اند تا با کمک تنش و خمش های ایجاد شده حین بارگیری در این لودسل ها و با کمک صفحه نمایشی که بر روی این جک پالت گذاشته شده است مقدار وزن بار نمایش و در صورت لزوم از آن پرینت گرفته شود.

جک پالت گالوانیزه

جک پالت گالوانیزه یا استیل از جنس فلزهایی مقاوم در برابر خوردگی، رطوبت و محیط های مرطوب ساخته شده است. این جک پالت معمولا برای استفاده در مکان های مرطوب، سردخانه ها و انبارهایی که رطوبت بالایی دارند و یا بار مورد استفاده غالبا خیس می باشد مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل برای جنس بدنه این نوع جک پالت ‌ها از ورق گالوانیزه یا استیل استفاده می شود، تا از زنگ زدگی شاخک و پمپ جلوگیری شود. همچنین از این تجیهیزات در محیطهای بهداشتی به دلیل سهولت و مقاومت در برابر شستن و ضد عفونی کردن استفاده می شود.

جک پالت رول بر

جک پالت رول بر برای حمل بار رولی شکل یا استوانه‌ای شکل بر روی شاخک‌ها مورد استفاده قرار میگیرد. این جک پالت رول بر برای حمل و نقل بارهای افقی مثل رول، غلطک، کلاف سیم، کابل، و غیره طراحی شده همچنین با طراحی بهینه سازی شده دسته جک پالت، ارگونومی این جک پالت راحتی را هنگام کار به اپراتور می دهد.

جک پالت برقی

جک پالت برقی در واقع همان جک پالت دستی می باشد و از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به یک جک پالت دستی می باشد با این تفاوت که برای عملیات بالابری و انتقال بار از نیروی محرکه الکتریکی که توسط یک باطری تامین می گردد استفاده می نماید. بکارگیری جک پالت های برقی عملیات انتقال مواد را سرعت می دهد و باعث افزایش راندمان و بهره وری در یک کارخانه یا شرکت خواهد شد.
جک پالت برقی نیز به دو نوع جک پالت برقی بدون سکو و جک پالت برقی سکودار تقسیم بندی می شوند. که نوع سکودار ان برای مسیرهای طولانی و بارهای سنگین تر طراحی و مورد استفاده قرار میگیرد.

از مزایای جک پالت برقی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عدم نیاز به نیروی مکانیکی
 • سازگار با محیط زیست به دلیل کار با نیروی محرکه الکتریکی
 • عدم ایجاد آلودگی و سروصدا
 • قابلیت شعاع چرخش کمتر

فروش جک پالت دستی

با توجه به اینکه جابجایی مواد جزء لاینفک شرکت و کارخانجات تولیدی می باشد، شرکت آذران پیشرو صنعت اقدام به واردات و فروش انواع جک پالت دستی ( جک پالت قیچی، جک پالت توزین دار و…) از برندهای معتبر جهانی نموده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش این مجموعه در ارتباط باشید.

داکت و ترانکینگ

داکت و ترانکینگ

داکت و ترانکینگ امروزه از المان هایی هستند که در ساختمان سازی مدرن به وجود و استفاده از آنها توجه می شود زیرا در یک فضا تعدد و تجمع سیم ها و کابل ها سبب ایجاد منظره زشتی می گردد و در عین حال ممکن است برای افراد حاضر در محل خطرناک نیز باشد بنابراین شرکت […]

لامپ ال ای دی LED

لامپ ال‌ای‌دی LED (به انگلیسی: LED lamp) نوعی از لامپ‌های حالت جامد است که از دیود نورافشان برای روشنایی، استفاده می‌کند. این لامپ‌ها که در ابتدا بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد داشتند، با توجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ‌ها، عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ‌های دیگر توانسته‌اند جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کنند.

لامپ‌های LED کارایی و طول عمر و بازده انرژی بالایی دارند که چند برابر لامپ‌های رشته‌ای است و از دیگر لامپ‌های فلورسنت (به انگلیسی: Fluorescent lamp) به شکل قابل ملاحظه ای کارآمدتر هستند. پیش‌بینی می‌شود که بازار لامپ‌های LED در دهه آینده بیش از دوازده برابر شود؛ و این رقم از ۲ میلیارد دلار در آغاز سال ۲۰۱۴ تا ۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ رشد سالیانه ۲۵٪ داشته باشد. در شاخص بهبود راندمان مصرف نیز از سال ۲۰۱۶ به بعد، میزان مصرف انرژی لامپ‌های LED به حدود ۱۰ درصد میزان مصرف لامپ‌های رشته‌ای رسیده است.

LED مخفف کلمات Light emitting diode است که معنای دیود ساطع‌کننده نور را می‌دهد. دیودهای ساطع‌کننده نور در واقع جزء خانواده دیودها هستند که زیرگروه نیمه هادی‌ها به‌شمار می‌آیند. خاصیتی که LED‌ها را از سایر نیمه‌هادی‌ها متمایز می‌کند این است که با گذر جریان الکتریکی از آن‌ها مقداری انرژی به صورت نور از آن‌ها ساطع می‌شود.

همان طور که در ابتدای این مطلب به آن اشاره کردیم محدودیت هایی که در لامپ های قدیمی به خصوص لامپ رشته ای ( مصرف بالای انرژی و تاثیر منفی در افزایش گازهای گلخانه ای و … ) و حتی لامپ کم مصرف ( خطرناک بودن جیوه داخل لامپ در صورت شکسته شدن و … ) وجود داشت , عاملی شد تا جدید ترین نوع لامپ تحت عنوان لامپ LED با بهترین بازدهی و کمترین مصرف انرژی و البته عدم خطر شکسته شدن لامپ به بازار عرضه شود.
قیمت لامپ ال ای دی نسبت به لامپ های دیگر بالاتر می باشد و ممکن است مشتری به خرید آن تمایل پیدا نکند , اما با توجه به کاهش توان مصرفی و عمر بیشتری که دارد در طی زمان با کاهش هزینه برق خانگی و به خصوص برق تجاری , خرید لامپ ال ای دی صرفه اقتصادی پیدا می کند و در دراز مدت پولی که بابت هزینه خرید انواع لامپ LED پرداخت کرده اید را به جیب شما باز می گرداند. لامپ LED در رنگ های آفتابی, مهتابی و صدفی ( به آن رنگ نور طبیعی یا یخی گفته می شود ) تولید می شود . رنگ نور صدفی مابین نور آفتابی و مهتابی می باشد.

مزایا و معایب لامپ ال ای دی LED

 1. طول عمر: اولین و مهم‌ترین معیار، طول عمر لامپ‌های LED می‌باشد لامپ‌های LED طول عمری بین ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار ساعت دارند. این طول عمر در مقایسه با لامپ‌های دیگر بسیار بیشتر است.
 2. بازده نوری(lum/watt): از دیگر مزیتهای لامپ‌های LED می‌توان به بازده نوری بالای این لامپ‌ها اشاره نمود. در حال حاضر لامپ‌های LED بازده‌ای بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات را دارا می‌باشند و این در حالی است که این مقدار برای لامپ‌های رشته‌ای ۱۰ تا ۱۵ لومن بر وات می‌باشد.
 3. Response Time: لامپ‌های LED به محض رسیدن ولتاژ به آن‌ها روشن می‌شوند (کمتر از20us) ولی به عنوان مثال لامپ‌های متال هالید زمانی بالغ بر ۵ دقیقه لازم دارند تا به حداکثر نور خود برسند، یعنی لامپ‌های LED (پانزده میلیون بار) سریع‌تر روشن می‌شوند.
 4. On/off: طول عمر لامپ‌های LED به هیچ وجه تابعی از تعداد روشن و خاموش شدن نیست، می‌توان لامپ‌های LED را میلیون‌ها بار روشن و خاموش کرد. در واقع طول عمر لامپ‌های LED تنها به مدت زمان روشن مانده بستگی دارد.
 5. تنظیم شدت نور: امکان تنظیم نور در لامپ‌های LED با استفاده از تکنولوژی PWM = Pulse Width Modulation که کنترل سطح ولتاژ به کمک تغییر پهنای پالس است و در اکثر میکروکنترلرها موجود است به راحتی امکانپذیر است.
 6. تنظیم زاویه تابش: در لامپ‌های LED نور در تمام جهات منتشر نمی‌شود و به دلیل موجود بودن لنزهایی با زوایای دلخواه نوری، کاملاً قابل کنترل است.
 7. جریان راه‌اندازی: همان‌طور که در بالا ذکر شد لامپ‌های متال هالید ۵ دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نوردهی خود برسند. در این مدت زمان برای یونیزه کردن گاز داخل لامپ نیاز به آمپر بیشتری است. در آزمایش انجام شده مشاهده گردید که در ابتدای روشن شدن لامپ ۴۰۰ وات متال هالید، جریان مصرفی ۷/۲ آمپر بود که این جریان رفته کاهش یافته و پس از ۵ دقیقه به ۵ آمپر رسید. به عبارت دیگر یک لامپ ۴۰۰ واتی متال هالید در مدت زمان راه‌اندازی ۱۱۰۰ وات مصرف خواهد داشت یعنی تقریباً ۳ برابر واتی که باید مصرف کنند. (یعنی در مجموع به میزان 841 Kwh در سال صرفه‌جویی در مصرف برق خواهید داشت) این عملکرد، تجهیزاتی ۳ برابر قوی‌تر را نیاز دارد که پیرو آن هزینه‌های تابلو برق و تجهیزات را افزایش خواهد داد.
 8. کاهش نور: کلیه لامپ‌های دیگر با گذشت زمان دچار افت شدید شدت نور می‌گردند.
 9. LEDها قابلیت تغذیه هم با جریان AC (البته پس از تبدیل به DC) و هم جریان DC با مصرف کم را دارد، لذا می‌توانند از منابع انرژی خورشیدی یا باتری نیز جهت تأمین نیروی خود استفاده کنند.

انواع لامپ ال ای دی LED

لامپ ال ای دی شمعی : استفاده از لوسترهای متنوع و زیبا و آویزان کردن آنها از سقف خانه در اتاق هال و پذیرایی و بالای میز نهارخوری و … می تواند زیبایی داخل منزل شما را چندین برابر افزایش دهد .

لامپ ال ای دی حبابی : این دسته شامل لامپ های با توان بالاتر می باشد که معمولا توان مصرفی آنها بین 7 تا 30 وات بوده و قطعا می توانند تاثیر بیشتری در روشن کردن مکان هایی مثل اتاق خواب و سرویس بهداشتی و حمام و راه پله و …داشته باشند .

لامپ ال ای دی استوانه ای : لامپ های بزرگ و با توان بسیار بالا در این دسته قرار می گیرند. معمولا توان آنها از 30 وات تا 120 وات می باشد و در اتاق های خیلی بزرگ یا در کارخانه ها و اماکن صنعتی و تجاری کاربرد دارد. در این دسته می توانیم به لامپ کارگاهی هم اشاره کنیم که بالاتر از 100 وات می باشند .

شما می توانید جهت خرید لامپ LED در مدل های مختلف و در توان‌های متنوع با مصرف انرژی پایین، طول عمر بسیار بالا و پر بازده و همچنین اطلاع از قیمت لامپ LED  با کاشناسان آریا صنعت ایرانیان در تماس بوده و یا از طریق سایت اقدام به خرید آنلاین نمایید.

کابل نسوز کویسل ایتالیا

کابل نسوز کویسل ایتالیا

کابل نسوز کویسل ایتالیا

کابل نسوز کویسل ایتالیا

سیم و کابل نسوز، سیم هایی هستند که در برابر حرارت بالا مقاوم هستند. سیم های نسوز به دلیل ساختار نسوز بودن و مقاوم بودن در برابر حرارت بالا معمولا جنس روکش این نوع از سیم ها سیلیکون است. به طور کلی تمامی سیم هایی که تحمل حرارتی بالایی در مقابل حرارت و شوک الکتریکی را داراست در خانواده سیم های نسوز دسته بندی می شوند. الباقی سیم های موجود در بازار سیم های معمولی یا سیم قابل اشتعال هستند.

کابل اعلام حریق کابلی است که می تواند حداقل به مدت ۹۰ دقیقه دربرابر حرارت مستقیم ۹۰۰ درجه جریان الکتریکی را بدون هیچ گونه نقصی از خود عبور می دهد. کابل اعلام حریق پس از مواجه با آتش روکش خود را از دست می دهد اما نوار میکای که بر روی هادی مسی کشیده شده خود را حفظ کرده و انتقال جریان بدون نقص ادامه پیدا می کند.

شرکت Cavicel

شرکت کویسل Cavicel یکی از معتبرترین کارخانجات تولید کابل در اروپا بوده و در قطب اقتصادی کشور ایتالیا یعنی شهر میلان واقع شده است. این شرکت که فعالیت خود را بطور رسمی در زمینه تولید کابل در دهه 50 میلادی آغاز نمود توانست با درک نیاز بازار و ارائه محصولات با کیفیت خود پاسخگوی نیازهای مشتریان باشد.

فن آوری، توجه به نیازهای مشتری و کیفیت محصولات، مورد توجه بیشتری قرار گرفت تا اینکه امروزه کمپانی کویسل با محصولات خود در بیش از 60 کشور حضور دارد که این توسعه قلمرو  را مدیون کیفیت و پژوهش های راهبردی بسیار پیشرفته و مداوم خود می باشد.

کابل نسوز کویسل cavicel ایتالیا

سیم و کابل نسوز با هدف حفظ عملکرد طبیعی دستگاه‌ها در هنگام حوادث غيرمترقبه و همچنين آتش سوزي مورد استفاده قرار می گیرند. قابل ذكر است كه نسوز بودن این نوع سیم ها و کابل به این معنا نیست که آتش نمی‌گیرند؛ بلکه به این معناست که توانايي مقاومت در برابر آتش و حرارت بالا را دارا هستند. سیم  نسوز یکی از انواع مهم سیم و کابل محسوب می‌شود که در مراکزی از قبیل بیمارستان‌ها، صنایع هوایی ،صنایع ریلی، نیروگاهها، صنایع تولید فولاد و آهن، کارخانجات نوردسازی و ریخته گری، صنایع متالوژی، شیمی و پتروشیمی و کارخانجات سیمان، شیشه و سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد و همچنين در سیستم‌هایی مانند سیستم اعلام حریق و مواردی از این دست کاربرد دارد. در مراکزی مانند بیمارستان‌ها که جان افراد به عملکرد پیوسته تجهیزات پزشکی بستگی دارد؛ استفاده از سیم  نسوز از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به اهمیت این نوع سیم و کابل ها انتخاب بهترین نوع متناسب با هدف و کاربرد آن حیاتی به نظر می‌رسد. مهترين معيار در انتخاب سيم و كابل نسوز مدت زمان مقاوت در برابر آتش‌گیری محسوب مي شود.  کابل نسوز باید بتواند حداقل سی دقیقه در برابر آتش مقاومت از خود نشان دهد. سیم و کابل نسوز در انواع مختلفی از قبیل  کابل نسوز سیلیکونی ، سیم و کابل نسوز تفلون با مغز مس، سیم  نسوز مس قلع اندود شده و سیم و کابل نسوز مس نقره اندود شده  عرضه می‌شود.

در این میان کابل های ضد حریق (کابل نسوز)، نیمه افشان و مفتول کویسل Cavicel ایتالیا یکی از پرطرفدارترین محصولات شرکت کارخانجات کابل سازی Cavicel ایتالیا می باشد. شرکت Cavicel با دقتی بالا این کابل ها را به گونه ای طراحی کرده است که بتواند حتی در شرایط حریق نیز به کار خود ادامه دهد و در شرایط آتش سوزی کابلها کم دود و دود آن عاری از گازهای سمی و کشنده می باشد که این ویژگی امنیت افراد و ایمنی تجهیزات را تضمین می نماید.

کابل های اعلام حریق شرکت کویسل ایتالیا با بالاترین کیفیت ساخت، عایق سیلیکونی نسوز با قدرت تحمل دما تا 850 درجه سانتی گراد و دارنده تاییدیه های BASEC  و LPCB از بهترین محصولات در این حوزه است.

از کابل های نسوز با عنوان هایی همانند کابل مقاوم در برابر حریق ، کابل ضد آتش ، کابل اطفاء حریق ، کابل نسوز و… هم در بازار اسم برده و خرید و فروش می شوند.

از ویژگی های کابل نسوز کویسل cavicel ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. ساخته شده با آخرین تکنولوژی، با قابلیت اطمینان و کیفیت بالای ساخت
 2. دارای تاییدیه از موسسه LPCB انگلستان
 3. دارای انواع 2 و 3 و 4 رشته در طول  500 متری
 4. نسوز،مقاوم در برابرحریق،حرارت و گرد و غبار و رطوبت
 5. دود کم در موقع سوختن و عدم وجود گازهای سمی موقع سوختن
 6. هالوژن فری (گاز اسیدی)
 7. شیلددار و فویل
 8. کلیه کابل ها دارای پچ کد قابل پیگیری هستند

کنتاکتور برق

کنتاکتور (به انگلیسی: Contactor) یک کلید کنترل شونده (الکترو مغناطیسی) به صورت الکتریکی است که برای کلیدزنی یک مدار قدرت یا کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کنتاکتورها از لحاظ ساختمان فیزیکی و عملکردی کاملاً مشابه رله عمل می‌کنند. تفاوت عمده رله و کنتاکتور در این است که رله در مدار فرمان استفاده می‌شود و کنتاکتور در مدار قدرت یا به‌عبارت‌دیگر رله برای تقویت جریان خروجی تجهیزات کنترلی مانند PLC و … استفاده می‌شود ولی کنتاکتور برای تقویت سیگنال خروجی رله در کنترل تجهیزات قدرت اعم از الکتروموتورها، بانک‌های خازنی، مدارات روشنایی، گرم‌کن‌های الکتریکی و … استفاده می‌شود، ازاین‌رو می‌توان رله را یک قطعه واسط نیز نامید.

کنتاکتورها در گستره و اندازه‌های مختلفی موجودند. از کنتاکتورهای کوچک با ولتاژتغذیه ۲۴V DC یا AC که به سادگی در یک دست جا می‌گیرند و توانایی قطع تنها ۱ آمپر را دارند، گرفته تا کنتاکتورهای با پهنا (یا درازای) ۱ متر (یارد) با ولتاژهای چند کیلوولت و آمپراژ چند هزار آمپر.

کنتاکتور وسیله اي است که در آن با استفاده از خاصیت الکترومفناطیس تعدادي کنتاکت به یکدیگر وصل یا از یکدیگر جدا می شوند. از این خاصیت جهت قطع و وصل و یا تغییر اتصال مدار استفاده می شود. هر کنتاکتور معمولاً داراي سه کنتاکت اصلی براي مدار می باشد. به تعریف ساده تر کنتاکتورها کلیدهای الکترو مغناطیسی هستند که با استفاده از یک جریان کوچک تر، یک جریان بزرگتر را قطع و وصل می کنند.

ساختمان کنتاکتور

 1. کنتاکت ها بخشی از کنتاکتور هستند که جریان را حمل می کنند. این بخش شامل کنتاکت های توان، کنتاکت های کمکی و فنر های کنتاکت می شود.
 2. آهنربای الکتریکی (یا “کوئل”) نیروی محرکه را برای بستن کنتاکت ها تامین می کند.
 3. محفظه، قابی است که کنتاکت ها و آهنربای الکتریکی را در خود جای داده است. برای عایق بندی و محافظت، و نیز بدست آوردن سنجشی از میزان مقاومت در برابر تماس افراد با کنتاکت ها، محفظه را از مواد عایق مثل باکالیت، نایلون ۶ و پلاستیک های ترموست درست می کنند. کنتاکتورهای قاب-باز، ممکن است محفظه ای دیگر نیز برای محافظت در برابر غبار، چربی، آب و هوا و خطر انفجار داشته باشند.

نحوه عملکرد کنتاکتور

هنگامی که جریان از آهنربای الکتریکی عبور می کند، میدانی مغناطیسی ایجاد می شود که بواسطه آن، هسته، کنتاکتور را جذب می کند. نیروی تولید شده توسط آهنربای الکتریکی، کنتاکت های متحرک و ثابت را باهم نگه می دارد. هنگامی که سیم پیچ کنتاکتور تخلیه جریان شود، نیروی گرانش یا یک فنر، هسته آهنربای الکتریکی را به موقعیت آغازین خود برمی گرداند و کنتاکت ها را باز می کند.

تفاوت کنتاکتور و کلید 

 1. کنتاکتورها در هنگام قطع و وصل کنتاکت ها بر روی هم سائیدگی مکانیکی ندارند لذا عمر مکانیکی آنها نسبت به سایر کلیدها بیشتر است.
 2. حفاظت دستگاه ها توسط کنتاکتور مناسب تر و مطمئن تر است.
 3. امکان ایجاد مدار فرمان اتوماتیک توسط کنتاکتورها مقدور می باشد.
 4. کنترل و فرمان از راه دور ماشین به وسیله کنتاکتور اقتصادی تر و ایمنی تر است.
 5. توسط کنتاکتور امکان قطع و وصل مصرف کننده از چندین محل امکان پذیر است.
 6. با طراحی مدار مناسب می توان سرعت قطع و وصل مدار را توسط کنتاکتور بالا برد.
 7. هنگام قطع برق، مدار مصرف کننده نیز قطع می شود و برای راه اندازی دوباره به استارت نیاز دارد؛ در نتیجه از خطرات وصل ناگهانی دستگاه جلو گیری می شود.

کاربرد کنتاکتور در صنعت

اندازه کنتاکتور ها از چند سانتی متر تا حدودا یک متر متفاوت است. از کنتاکتور در ماشین های صنعتی به منظور راه اندازی و کنترل استفاده می شود. هم چنین کنتاکتورها در کنترل موتورهای الکتریکی، روشنایی، گرمایش، بانک خازنی، تبخیرکننده حرارتی و سایر بارهای الکتریکی کاربرد فراوانی دارند.

 • پلاک کنتاکتور

مشخصات و اطلاعات اصلی هر کنتاکتور معمولاً بر روی پلاک کنتاکتور بر روی بدنه آن درج می شوند. این اطلاعات و مشخصات به صورت زیر معرفی می گردند:

 • جریان های نامی کنتاکتور

جریان نامی در هر کنتاکتور به شکل های مختلفی تعریف می شود که رایج ترین آن عبارت است از:

 • جریان دائمی

این جریان با Ith2 نشان داده می شود، جریانی است که در شرایط کار عادی، در زمان نامحدود و بدون قطع شدن از کنتاکتور عبور نموده، حرارت غیر مجاز تولید نمی کند و با عبور این جریان نیازی به تعمیر و سرویس کنتاکتور وجود ندارد.

 • جریان هفتگی

این جریان با Ith1 نشان داده می شود و جریانی است که در شرایط نرمال و با هفته ای یکبار اتصال از کنتاکت ها عبور کرده و تغییری در خصوصیات کنتاکتور به وجود نیاورد.

 • جریان شیفتی (هشت ساعتی)

این جریان با Ith نشان داده می شود و جریانی است که در شرایط کار نرمال و با یکبار اتصال در هر هشت ساعت (یک شیفت کاری) از کنتاکت ها می گذرد و تغییری در خصوصیات کنتاکتور به وجود نیاورد.

 • جریان کار نامی

این جریان با le نشان داده می شود هر یک از جریان های فوق می توانند به عنوان جریان نامی کنتاکتور معرفی شوند به عبارت دیگر جریانی است که شرط استفاده از کنتاکتور را در رابطه با نوع و مقدار ولتاژ بار بیان می کند. مثلاً اگر جریان به طور دائم از کنتاکتور عبور نماید مقدار le برابر با Ith2 خواهد بود.

 • جریان اتصال کوتاه

مقدار ماکزیمم جریان در لحظه اتصال کوتاه که ممکن است باعث آسیب در کنتاکتور شود به جریان اتصال کوتاه ضربه ای معروف است (Is) همچنین مقدار مؤثر جریان اتصال کوتاه که کلید برای مدت یک ثانیه قادر به تحمل آن است جریان اتصال کوتاه یک ثانیه ای یا جریان اتصال کوتاه زمان کم نامیده می شود و با (Iith (Is مشخص می گردد.

ولتاژهای نامی کنتاکتور

ولتاژهای نامی تعریف شده برای هر کنتاکتور عبارتند از:

 • ولتاژ کار نامی

این ولتاژ که با Ue نشان داده می شود مربوط به کنتاکت ها بوده و مقدار ولتاژی است که کنتاکت ها با جریان نامی در آن به کار گرفته می شوند. این ولتاژ توانایی قطع و وصل، نوع و محل استفاده کنتاکتور را مشخص می کند.

 • ولتاژ عایقی نامی

این ولتاژ که با Ui نشان داده می شود، ولتاژی است که استحکام عایقی بین کنتاکت ها رانشان می دهد.

 • ولتاژ نامی تغذیه بوبین

این ولتاژ با Uc نشان داده می شود و ولتاژی است که باید به بوبین کنتاکتور اتصال یابد تا کنتاکتورعملکرد داشته باشد.

 • جدول انتخاب کنتاکتور

به منظور انتخاب کنتاکتور مناسب برای مصرف کننده های مورد نظر باید به مشخصات توان، ولتاژ، جریان و ضریب قدرت باری که کنتاکتور مجاز است به آن وصل شود، توجه کرد و با استفاده از جدول انتخاب کنتاکتور، کنتاکتور مورد نظر را برگزید. به عبارت دیگر هر کنتاکتور برای اتصال به بارهای خاص طراحی می شود و نمی توان آن را برای تغذیه همه انواع بارها بکار گرفت.

تیغه های کنتاکتور باید تحمل جریان راه اندازی، جریان دائمی و جریان های اتصال کوتاه لحظه ای پیش آمده را داشته باشند. قدرت تیغه های کنتاکتور در تحمل قوس الکتریکی ناشی از قطع کنتاکت ها را قدرت قطع کنتاکتور می نامند. مشخصات مجاز برای بار در بسیاری از موارد بر روی بدنه کنتاکتور یا در کاتالوگ آن نوشته می شوند.

طول عمر کنتاکتور، قابلیت و سرعت قطع و وصل کنتاکتورها در زیر بار بدون آنکه آسیبی به آن ها برسد را می توان با طراحی و انتخاب مناسب تا ۳۰۰۰ بار در ساعت افزایش داد. تعداد دفعات قطع و وصل کنتاکتور (هر قطع و وصل یک بار) عمر مکانیکی نامیده می شود.

طول عمر مکانیکی با حروف A تا F مشخص می شود که اصطلاحاً کلاس کنتاکتور نامیده می شود. حرف A تعداد ۱۰۳ بار قطع و وصل، حرف B تعداد ۱۰۴ بار، حرف تعداد ۱۰۵ بار، D تعداد ۱۰۶ بار و تعداد ۱۰۷ بار و F تعداد ۱۰۸ بار قطع و وصل رانشان می دهد.برای راحتی در انتخاب کنتاکتور طبقه بندی خاصی را برای کنتاکتور در نظر می گیرند این طبقه بندی بر اساس نوع جریان و موارد کاربرد انجام می شود. جدول انتخاب کنتاکتور در زیر این طبقه بندی را نشان می دهد.

جدول طبقه بندی کنتاکتورها

نوع جریان علامت طبقه بندی استاندارد موارد استفاده
AC AC1 بار اهمی – بار غیر اندکتیو یا با اندکتیویته ضعیف – گرم کن برقی با ضریب توان حدود cosφ=۰٫۹۵
AC2 برای راه اندازی موتور بدون ترمز جریان مخالف (جریان راه اندازی به مقاومت مدار روتور بستگی دارد.)
AC2 آسنکرون روتور سیم پیچی با ترمز جریان مخالف
AC3 برای راه اندازی توانایی قطع موتور در هنگام کار – تحمل جریان راه اندازی ۵ تا ۷ برابر جریان نامی
AC4 موتور آسنکرون روتور قفسی برای تعداد دفعات قطع و وصل زیاد با فواصل زمانی کم – ترمز با جریان مخالف – تغییر جهت موتور در حال کار
AC11 کنتاکتور کمکی کوپل مغناطیسی – استفاده فقط در مدار فرمان
DC DC1 بار اهمی – بار غیر اندکتیو یا با اندکتیویته ضعیف – گرم کن برقی
DC2 برای راه اندازی موتور شنت قطع موتور در هنگام کار
DC3 برای تعداد دفعات قطع و وصل زیاد با فواصل زمانی کم – ترمز با جریان مخالف – تغییر جهت موتور در حال کار
DC4 برای راه اندازی موتور سری قطع موتور در هنگام کار
DC5 برای تعداد دفعات قطع و وصل زیاد با فواصل زمانی کم – ترمز با جریان مخالف – تغییر جهت موتور در حال کار
DC11 کنتاکتور کمکی کوپل مغناطیسی – کنتاکتور فرمان

شرکت آریا صنعت ایرانیان با در اختیار داشتن پرسنل متخصص و مجرب در زمینه خدمات مهندسی و تأمين كالاي مورد نياز صنايع نفت، گاز و پتروشيمي و کاخانجات تولیدی در راستای قطعات و تجهیزات مربوط به تجهیزات برق ساختمان و اتوماسیون صنعتی فعالیت خود را از سال 1390 با قرار گرفتن در لیست تامین کنندگان واحدهای صنعتی به صورت رسمی آغاز نموده است. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات مربوط به این صنف را تامین نماید. در این راستا فروش انواع کنتاکتور در برنامه کاری خود قرار داده است که از آن جمله می توان به فروش انواع کنتاکتور از برندهای اشنایدر، ال اس، هیوندای و … اشاره نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت بروز انواع کنتاکتور میتوانید با کارشناسان آریا صنعت ایرانیان در ارتباط باشید.

سیم و کابل تبریز (سیمکات)

شرکت تولیدی سیم و کابل تبریز سیمکات در سال 1353 در 15 کیلومتری جاده تبریز – تهران در زمینی به مساحت بیش از 54000 متر مربع تاسیس و متعاقباً در سال 1357، نصب و راه اندازی ماشین آلات آن آغاز گردید. در آغاز فعالیت این کارخانه، محصولات آن شامل سیمهای عایق دار، هادیهای هوایی مسی و کابلهای سبک بود.

در سال 1365، سالن تولید گرانول PVC شرکت راه اندازی گردید. این واحد تولیدکننده انواع گرانولهای مورد مصرف در عایق و روکش سیم و کابل زمینی می باشد. از ویژگیهای گرانولهای مذکور میتوان قابلیت انعطاف، مقاوم در برابر سرما، پوشش داخلی یا پرکننده و مستربچ در رنگهای مختلف را نام برد. خط تولید این واحد شامل قسمتهای توربومیکسر، مخازن ذخیره، دستگاه PK و بخش خنک کننده است. این دستگاه که ساخت شرکت ورنر فلایدر V.P آلمان می باشد دارای ظرفیت تولید 500 کیلوگرم بر ساعت است.
امروزه این سالن نه تنها پاسخگوی نیاز سالن تولید سیم و کابل کارخانه سیمکات می باشد، بلکه نیاز برخی صنایع و کارخانجات دیگر کشور را از این حیث تامین می نماید.

در سال 1375، شرکت سیمکات شاهد راه اندازی کارخانه تولید مفتول آلومینیوم با ظرفیت سالانه 12000 تن بود. این واحد با بهره گیری از بهترین ماشین آلات اروپایی و با تلاش مستمر متخصصین شرکت نصب و راه اندازی گردید و توانایی تولید انواع مفتولهای آلومینیومی بویژه در قطرهای 5/9 و 12 میلی متری و با گریدهای متنوع و مورد نیاز صنایع مختلف بالاخص صنعت برق و صنعت فولادسازی را دارد. ظرفیت تولیدی واحد آلومینیوم سازی در سال 1386 با نصب و را ه اندازی یک کوره ذوب و نگهدارنده جدید به میزان 6000 تن در سال افزایش یافت. ظرفیت این واحد بگونه ای است که علاوه بر تامین نیازهای داخلی شرکت می تواند نیازهای سایر صنایع را نیز تامین نماید. از آن جمله می توان به مجتمع فولاد مبارکه، مجتمع فولاد خوزستان و کارخانجات مختلف سیم و کابل سازی کشور اشاره نمود.

از دیگر واحدهای شرکت، کارخانه تولید مفتول، لوله و تسمه مسی است که در سال 1379 راه اندازی و شروع بکار کرد. ماشین آلات این واحد توسط شرکت Rautomeed انگلستان تامین شده اند و توانایی تولید انواع مفتولهای مسی در اقطار 8، 20 و 30 میلی متر و لوله و تسمه مسی را دارند. ظرفیت تولید این واحد، سالانه 7400 تن انواع مفتول، لوله و تسمه مسی است.

در حال حاضر محصولات واحد تولید سیم و کابل شرکت سیمکات عبارتنــد از :

 • انواع سیم با عایق PVC 
 • انواع کابلهای قدرت با هادی مس و آلومینیوم و عایق XLPE و PVC
 • انواع کابلهای کنترل شیلددار و آرموردار
 • انواع کابلهای خودنگهدار 0.6 – 1 kv
 • انواع هادیهای هوایی CU، AAAC، AAC، ACSR/AW و ACSR
 • انواع هادیهای هوایی روکش‌دار 0.6 – 1 kv و 12 – 20 kv

آزمایشکاه سیمکات، اولین دریافت کننده گواهینامه ISO 17025 در کشور بوده و در حال حاضر آزمایشگاه مورد تایید موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و اولین آزمایشگاه مورد تایید شرکت توانیر در زمینه سیم و کابل می باشد. این آزمایشگاه ضمن انجام آزمونهای تعیین شده مطابق با استاندارد ملی ایران (ISIRI) توانایی انجام آزمونهای لازم مطابق با استانداردهای ASTM، BS، VDE و IEC را دارد.

کیفیت همواره محور اصلی فعالیتها در شرکت سیمکات بوده است. دریافت گواهینامه های متعدد داخلی و خارجی، دلیل قاطعی بر این ادعاست. از جمله این گواهینامه ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • نشان CE
 • گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه
 • نشان استاندارد ایران
 • گواهینامه انجام آزمونهای نوعی برای سیمهای هوایی – آزمایشگاه Kinetrics کانادا
 • گواهینامه کیفیت کالا از شرکت توانیر – سیم های هوایی با مغزی فولادی
 • گواهینامه کیفیت کالا از شرکت توانیر –  کابلهای فشار ضعیف
 • گواهینامه کیفیت کالا از شرکت توانیر – هادیهای هوایی روکش دار
 • گواهینامه مدیریت کیفیت ISO 9001
 • گواهینامه ISO 14001
 • گواهینامه OHSAS 18001:1999
 • گواهینامه حمایت از حقوق مصرف کنندگان

فروش سیم و کابل تبریز ( سیمکات )

شرکت آریا صنعت ایرانیان با در اختیار داشتن پرسنل متخصص و مجرب در زمینه خدمات مهندسی و تأمين كالاي مورد نياز صنايع نفت، گاز و پتروشيمي و کاخانجات تولیدی در راستای قطعات و تجهیزات مربوط به تجهیزات برق ساختمان و اتوماسیون صنعتی فعالیت خود را از سال 1390 با قرار گرفتن در لیست تامین کنندگان واحدهای صنعتی به صورت رسمی آغاز نموده است. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات مربوط به این صنف را تامین نماید. در این راستا فروش انواع سیم و کابل در برنامه کاری خود قرار داده است که از آن جمله می توان به فروش انواع سیم و کابل با برند شرکت سیم و کابل تبریز ( سیمکات ) اشاره نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت بروز انواع سیم و کابل میتوانید با کارشناسان آریا صنعت ایرانیان در ارتباط باشید.

انواع لامپ روشنایی

تامین روشنایی ساختمان از جمله موضوعاتی است که همواره در بحث ساختمان سازی مطرح می شود. امروزه سیستم های روشنایی برای تامین نور لازم با حدالقل مصرف انرژی متناسب با فضا مورد استفاده قرار می گیرند. یک ساختمان زمانی از کارایی لازم برخوردار است که نورپردازی آن به شیوه ای مناسب و کاربردی صورت گیرد. نورپردازی نه تنها فضا را دگرگون کرده و به آن ماهیت می بخشد بلکه نور کافی برای انجام فعالیت های مختلف را نیز فراهم می نماید. شما می توانید با توجه به فضای مورد نظر نورپردازی را به صورت کلی، منطقه ای، دکوراتیو و کاربردی اجرا کنید.  نورپردازی کلی برای تامین روشنایی کلی در فضا و نورپردازی منطقه ای برای تامین نور در یک فضای خاص مانند فضای نشیمن اعمال می شود. نورپردازی دکوراتیو نیز همانطور که از نامش پیداست برای تزئین فضا و زیباتر جلوه دادن آن مورد استفاده قرار می گیرد و نورپردازی کاربردی نیز برای روشن نمودن مکان هایی که در آنها کار و فعالیت انجام می شود با استفاده از لامپ های مختلف کاربرد دارد. ایمنی، سلامتی، آسایش، صرفه اقتصادی و مصرف انرژی پایین از جمله مواردی هستند که در طراحی و اجرای سیستم های روشنایی همواره مورد توجه قرار می گیرند. قبل از اجرای نورپردازی نیاز مکان مورد نظر به روشنایی مشخص و میزان انعکاس نور در سقف و دیوارها بررسی می شود. سپس با توجه به نقاط کور فضا می توان اقدام به انتخاب لامپ و چراغ های روشنایی نمود.

اگر به فروشگاه های لوازم الکتریکی مراجعه کنید با تنوعی از لامپ ها، چراغ ها و تجهیزات روشنایی رو به رو خواهید شد که هر کدام برای استفاده در مکان های مشخص ساخته شده اند و علاوه بر تامین روشنایی لازم برای ساختمان، آن را دکوراتیو کرده و فضایی روشن و دوست داشتنی ایجاد می نمایند. در این نوشته قصد داریم انواع لامپ هایی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند را به شما معرفی نمائیم تا با ویژگی آنها آشنا شده و راحت تر برای خرید لامپ اقدام نمائید.

لامپ شاید در ظاهر وسیله ساده‌ای به نظر بیاید، اما انواع متفاوتی دارد که لازم است در مورد آنها بدانید. به طور کلی منابع نوری به انواع مختلف  دسته بندی می شوند: التهابی، تخلیه در گاز، القایی، LED، و گوگردی که هر کدام از این منابع به دسته بندی های جداگانه نیز تقسیم می شود.

لامپ‌های التهابی

لامپ التهابی اولین نوع لامپ هایی هستند که در دنیا تولید شدند. از تاریخ شروع تولید آنها بیش از صد سال میگذرد. این لامپ ها راندمان بسیار پائینی (حدود۱۲ watt/lum )دارند و مقدار زیادی حرارت تولید می کنند. طول عمر پائین (متوسط هزار ساعت) از دیگر معایب این لامپ ها میباشند که با توجه به معایب ذکر شده این لامپ ها به هیچ وجه مقرون به صرفه نمیباشند

علیرغم اینکه قیمت این لامپ ها نسبت به سایر لامپ های مشابه پائین است با این حال به دلیل مصرف بسیار زیاد انرژی و انتشار مقدار زیاد حرارت در محیط و همچنین طول عمر پائین هزینه بسیار زیادی را به مصرفکننده تحمیل می کنند.

نور در لامپ‌های رشته‌ای از طریق گرم شدن یک رشته تنگسستن ایجاد می‌گردد. این امر به وسیله عبور دادن جریان از میان رشته لامپ، به منظور افزایش دمای رشته تا حد ملتهب شدن آن انجام می‌شود. برای تولید نور مرئی با رنگ سفید رشته باید درجه حرارت بالایی داشته باشد. به همین علت است که این لامپ ها بیش از اندازه داغ می‌شوند. هرچه حرارت بیشتر باشد، مقدار بیشتری از انرژی الکتریکی به انرژی تابشی تبدیل می‌شود. با وجود این، اگر حرارت خیلی بالا رود، از طول عمر رشته فلزی کاسته می‌شود. از این لامپ‌ها در فضای داخلی که به شدت روشنایی زیاد نیاز نیست، مانند فضاهایی مسکونی، هتل، رستوران و … استفاده می‌شود.

لامپ های هالوژن

لامپ های هالوژن متشکل از یک رشته تنگستن می باشند که توسط لایه ای فشرده و نازک پوشیده شده و با گاز بی اثر و مقداری از هالوژن (برم یا ید) پر شده است. در مقایسه با لامپ های فلورسنت و لامپ های LED تقریبا سه برابر انرژی مصرف می کنند. این نوع از لامپ ها در مکان هایی که نیاز به فوکوس نور دقیق است استفاده می شوند.

لامپهای هالوژنی در واقع شکل بهینه شده ای از لامپ های رشته ای محسوب می شوند.  لامپ های هالوژنی با نامهای مختلف تنگستن، کوارتز، لامپ ید هستند.

نمونه های اس ام دی آن برای سقف به کار می رود و انرژی کمتری از نمونه های قدیمی مصرف می کند البته این لامپ ها هم مصرف بالایی دارند و گرمای زیاد تولید می کنند. نور این لامپ ها بسیار زیاد است، سایز این لامپ نسبت به لامپ رشته ای کوچکتر اما طول عمر و نورپردازی بیشتری دارند و اغلب در سیستم های روشنایی نوری فشرده مورد استفاده قرار می گیرد. انواع لامپ های هالوژنی در مدل های مختلف کاربرد های گسترده ای برای تامین روشنایی دارند این لامپ ها به صورت توکار در سقف ادارات، منازل، سالن های همایش و… مورد استفاده قرار می گیرد.

لامپ‌های تخلیه الکتریکی در گاز

جریان الکتریکی تحت شرایط مناسبی از میان گازها یا بخارها عبور کرده و آن‌ها را یونیزه می‌کند. در آن شرایط تبدیل انرژی صورت گرفته و انرژی الکتریکی به انرژی تابشی تبدیل می‌گردد. این لامپ‌ها بسته به نوعشان برای روشن شدن به وسایل کمکی مانند بالاست، راه اندازه، جرقه زن، خازن تصحیح ضریب قدرت نیاز دارند.

لامپ‌های تخلیه الکتریکی در گاز در دو گروه پرفشار و کم فشار طبقه‌بندی می‌شوند. طول موج تابش آن‌ها به نوع گاز یا بخار و فشار آن بستگ دارد. گازهای اصلی به کار رفته شده در اکثر لامپ‌های تخلیه‌ای، جیوه و سدیم هستند. لامپ‌های بخار سدیم دو نوع هستند، لامپ‌های بخار سدیم کم فشار که فقط نور زرد منتشر می‌کنند و لامپ‌های بخار سدیم پر فشار که با نور سفید طلایی خود برای روشنایی معابر به کار می‌روند. هرچه فشار داخل لامپ‌های بخار سدیم بیشتر باشد نمود رنگ آن‌ها بهتر می‌شود ولی بهره نوری آن‌ها کاهش می‌یابد. لامپ‌های فلورسنت، از نوع «لامپ‌های بخار جیوه پرفشار» هستند. لامپ‌های تخلیه الکتریکی در گاز پرفشار را با HID نشان می‌دهند.

استفاده از لامپ‌های بخار جیوه در دنیا رو به کاهش است. زیرا بهره نوری و نمود رنگ نسبتا پایینی دارند و از سوی دیگر بخار جیوه برای محیط زیست خطرناک است. تولید این نوع لامپ در اتحادیه اروپا ممنوع شده است. این لامپ‌ها و لامپ‌های بخار سدیم اندازه بزرگی دارند و بهره نوری خیلی خوبی دارند ولی کیفیت نور آن‌ها خوب نیست و روشن شدن آن‌ها به کمی زمان نیاز دارد و از این رو بیشتر در فضاهای خارجی یا فضاهای داخلی صنعتی به کار می‌روند.

 لامپ‌های فلورسنت

نزدیک به ۷۰ سال از تولید لامپ های فلورسنت می گذرد. این لامپ ها به دلیل داشتن بهره نوری بالا و رنگ و نور مناسب، یکی از اقتصادیترین لامپ ها  در صنایع روشنایی برای تامین روشنایی بویژه روشنایی داخلی می باشند.حباب این لامپ ها با گاز بخار جیوه با فشار کم پر شده است و در اثر تخلیه الکتریکی در گاز بخار جیوه، نور ماوراء بنفش ساطع می شود. این نور در اثر برخورد با لایه پوشش داخلی فلورسانتی به نور تبدیل میشود.

این لامپ‌ها از یک لوله بلند با قطر کم، که سطح داخلی آن از پودر ماده فلورسنت پوشیده شده ساخته می‌شوند. تابش ایجاد شده توسط این نوع لامپ غالباً در محدوده طول موج‌های 185 تا 254 نانومتر است که کلاً در ناحیه فرابنفش طیف قرار دارد. در اثر برخورد این تابش به پوشش فلورسنت (فسفر)، نور مرئی از لامپ ساطع می‌شود. با انتخاب مخلوط مناسبی از فسفرهای مختلف می‌توان نمود رنگ آن‌ها را بهبود بخشید.

لامپ‌های فلورسنت T5 خطی، جدیدترین لامپ‌های فلورسنت که برای روشنایی مکان‌های عمومی استفاده می‌شوند، قطر آن‌ها 16 میلیمتر و طول دعمر متوسطشان 20000 ساعت است و دارای کلاهک (سرپیچ) g5 هستند. نمود رنگ و دمای رنگ آن‌ها به نوع فسفری که به عنوان ماده فلورسنت به کار می‌رود بستگی دارد. این لامپ‌ها با دمای رنگ سفید گرم، سفید طبیعی و نور روز تولید می‌شوند. بهره نوری لامپ‌های پنج فسفری حدود 30 درصد پایین‌تر از گروه دیگر است. به طور کلی ببهره نوری لامپ‌های فلورسنت بر حسب توان و رنگ شان متغیر است.

لامپ‌های متال هالید:

لامپ های متال هالید با داشتن نور سفید و درخشنده و نمود رنگ بسیار خوب و نیز راندمان قابل قبول، امروزه به سرعت در حال جایگزینی با سایر انواع لامپ ها هستند.

این نوع لامپ ها در محدوده ۲۰ تا ۲۰۰۰ وات تولید شده اند که لامپ های با فشار نوری پائین تر در روشنایی داخلی و لامپ های با توان متوسط (۴۰۰-۲۵۰-۱۵۰ ) برای تامین روشنایی سالنهای کارخانجات و همچنین معابر شهری و لامپ های با توان بالا در سایر کاربردها نظیر استادیوم های ورزشی، محوطه های خیلی بزرگ و… مورد استفاده قرار می گیرند.

لامپ‌های متال هالید نوع بهبود یافته جیوه پرفشار هستند. در حباب داخلی آن‌ها علاوه بر جیوه ترکیب‌هایی از گازهایی هالوژن با فلزات مختلف وجود دارد که موجب افزایش بهره نوری و نمود رنگ آن‌ها می‌شود. جهت قرارگیری برخی از این لامپ‌ها (افقی، عمودی و …) در طول عمر آن‌ها مؤثر است. نحوه صحیح قرارگیری آن‌ها را می‌توان در کاتالوگ شرکت‌های سازنده مشاهده نمود. این لامپ‌ها قیمت بیشتری از لامپ‌های فلورسنت و التهابی دارند. این لامپ‌ها برای کار کردن به بالاست و راه‌انداز نیاز دارند. روشن شدن آن‌ها حدود چند دقیقه به زمان نیاز دارد ولی پس  از خاموش شدن بی‌درنگ روشن می‌شوند. در حال حاضر برای برخی از توان‌های پایین بالاست‌های الکترونیکی نیز تولید شده است.

 لامپ ال ای دی LED

لامپ ال ای دی فن آوری جدید با راندمان بالاست که به سرعت در حال تحول بوده و برای انواع برنامه های کاربردی نورپردازی مسکونی استفاده می شوند.  لامپ ال ای دی نور را از طریق حرکت الکترون ها در یک نیمه هادی منتشر می کنند. آن ها فاقد رشته هستند و از قدرت کمتر و طول عمر بیشتری برخوردارند و نیز طیف رنگی متفاوتی بدون استفاده از فیلترهای رنگی ایجاد می کنند. لامپ های LED در مقایسه با لامپ های رشته ای نور بیشتری تولید می کنند.

مصرف انرژی پایین تری دارند همچنین LED  های سفید نسبت به لامپ های کم مصرف ۳۰درصد کارآمد تر هستند.  هزینه  اولیه لامپ های LED به طور کلی بالا است و از آن در ساخت پروژه های الکترونیکی، مصارف خانگی، چراغ های تزیینی و…استفاده می شود. در انواع پیشرفته های این نوع لامپ های در سال های اخیر از پنل ال ای دی رونمایی شده است که از نظر طراحی و کاربرد منحصربه فرد می باشند.

از لحاظ طول عمر جز بی رقیب ترین لامپ ها قرار دارد. قدرت نوردهی بالای این لامپ و مصرف پایین انرژی آن، باعث شده جایگزین مناسبی برای لامپ های رشته ای و هالوژنی باشد. جدیدترین محصولات روشنایی که به دلیل ایجاد دیود نوری ملایم به بهترین شکل روشنایی هر محیطی را تامین می کند.

ر میان انواع لامپ ها ال ایی دی ها هم برای تزیین و هم برای تامین نور در سیستم های مختلف حرف اول را می زنند. این لامپ ها در مدل های شمعی، سنسوردار، فلامنتی، حبابی، اشکی، استوانه ای در لوستر ها و محصولات روشنایی متعددی به کار می رود. تنوع مدل و قابلیت نصب این لامپ امکان استفاده از این لامپ در قسمت های مختلف منازل مسکونی و تجاری و ادرای را به شما می دهد. ضمن این که تنوع رنگی دارد و می توان در تغییر سبک و رنگ فضا از لامپ های رنگی ال ایی دی استفاده کرد.

طول عمر این لامپ ها تا 100 هزار ساعت می رسد و گستره نوری مشخص و واضح، ایمنی بالا و قیمت مناسب از دیگر ویژگی های این نمونه لامپ هاست. یکی از بی نظیرترین خصوصیات این نمونه لامپ ها این است که 90 درصد انرژی الکتریکی را به نور دارد.

لامپ های نئون در سیستم روشنایی

لامپ های نئون لامپ های شامل گاز در فشار پایین هستند. لامپ های روشنایی استاندارد با مخلوط گاز آرگون و یا نئون پر شده اند و لامپ هایی با روشنایی بالا با گاز نئون خالص پر می شوند. هنگام اعمال ولتاژ، گاز یونیزه اجازه ی عبور یک جریان بسیار کوچک از یک الکترود به الکترودی دیگر را می دهد. استفاده از گاز یونیزه عاملی برای بهره برداری از لامپ در ولتاژی پایین تر می باشد که این ولتاژ می تواند در رنج 10 تا 20 ولت بسته به لامپ مورد استفاده متغیر باشد.

فروش انواع لامپ روشنایی

شرکت آریا صنعت ایرانیان با در اختیار داشتن پرسنل متخصص و مجرب در زمینه خدمات مهندسی و تأمين كالاي مورد نياز صنايع نفت، گاز و پتروشيمي و کاخانجات تولیدی در راستای قطعات و تجهیزات مربوط به تجهیزات برق ساختمان و اتوماسیون صنعتی فعالیت خود را از سال 1390 با قرار گرفتن در لیست تامین کنندگان واحدهای صنعتی به صورت رسمی آغاز نموده است. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات مربوط به این صنف را تامین نماید. در این راستا فروش انواع لامپ روشنایی در برنامه کاری خود قرار داده است که از آن جمله می توان به فروش انواع لامپ روشنایی با برند های مختلف و با بهترین کیفیت اشاره نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت بروز انواع لامپ روشنایی میتوانید با کارشناسان آریا صنعت ایرانیان در ارتباط باشید.