کلید مینیاتوری یا فیوز برق

کلید مینیاتوری

توجه به ایمنی، در سیم کشی ساختمان ها نیاز به توجه زیادی دارد برای حصول این امر از تجهیزات و وسایل مختلفی برای تامین امنیت سیستم برق رسانی و سیم کشی ساختمان می شود. یکی از تجهیزاتی که به وفور در ساختمان ها دیده می شود می توان به کلید مینیاتوری Miniature Circuit Breaker (فیوز مینیاتوری) اشاره نمود.

کلید مینیاتوری وسایل و مدار الکتریکی را در برابر جریان های غیر مجاز محافظت می نماید، این وسیله الکتریکی یک کلید الکترومکانیکی خودکار می باشد و به گونه ای طراحی شده است که در صورت عبور جریانی بیش از جریان نامی آن مسیر عبور جریان را قطع می نماید و با این عمل باعث حفاظت و عدم آسیب به وسایل الکتریکی می گردد.

معمولا فیوزهای مینیاتوری در ورودی بناها و ساختمان ها بصورت سری با وسایل الکتریکی و بعد از کنتور برق قرار میگیرند. برای ورودی هر واحد نیز در داخل جعبه فیوز به تعداد اتاقها برای تفکیک برق و تسهیل در عیب یابی در صورت بروز مشکل قرار داده می شوند.

انواع کلید مینیاتوری

انواع کلید مینیاتوری به کلاس های مختلف تقسیم می شوند که تفاوت این نوع کلید ها در جریان اتصال کوتاه آن ها است. کلیدهای مینیاتوری از نظر کاربرد به تیپ B (روشنایی)، تیپ C (موتوری)، تیپ D (ترانسفورماتوری)، تیپ K  (قدرت)، تیپ Z  (بسیار حساس) تقسیم بندی نمود.

کلید مینیاتوری تیپ B : این نوع فیوزهای مینیاتوری بیشتر در مصارف خانگی و روشنایی کاربرد دارند و برای جریان اضافه بار بین ۳ تا ۵ برابر جریان نامی، مسیر مدار را قطع می‌کنند. کلید مینیاتوری نوع B به کلید مینیاتوری تندکار نیز معروف می باشد و حساسیت مناسبی برای کاربردهای عادی خانگی دارند.

کلید مینیاتوری تیپ C : این فیوز مینیاتوری برای جریان اضافه بار بین ۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی مسیر مدار را قطع خواهند نمود و بیشتر در صنعت کاربرد دارند. تیپ C که به فیوزهای مینیاتوری موتوری و کندکار معروف می باشند.

کلید مینیاتوری تیپ D : برای مصارف صنعتی خاص (مانند مولد‌های اشعه ایکس X-Ray و یا ترانسفورماتور‌ها) استفاده می‌شوند. این کلید‌ها در جریان اضافه بار بین ۱۰ تا ۲۰ برابر جریان نامی در زمان مشخص، مدار را قطع می‌کنند و زمان قطعشان از تمامی تیپ‌ها بیشتر است.

کلید مینیاتوری تیپ K :کلید مینیاتوری نوع K برای حفاظت مدارات قدرت، ترانسفورماتور و موتور‌ها استفاده می‌شوند. در این نوع از کلید مینیاتوری حد جریان برای قطع در موارد اضافه بار کمتر از سایر کلیدهاست و هنگام به وجود آمدن اضافه بار مدار را سریعتر قطع می‌کنند.

کلید مینیاتوری نوع Z : این نوع از کلید مینیاتوری هنگامی که جریان عبوری از جریان نامی بیشتر شودT طبق منحنی قطع، فرمان قطع را صادر می‌کند. حساسیت این نوع از کلید‌ها، هم در مواقع اضافه بار و هم اتصال کوتاه از تمامی تیپهای دیگر بیشتر است و در صورت بروز خطا مدار را سریعتر قطع می‌کند. بنابر این کاربرد این نوع مینیاتوری در مدارات با حساسیت بالا می‌باشد.

اجزای تشکیل دهنده کلید مینیاتوری

بدنه : بدنه تمام اجزا داخلی کلید مینیاتوری را داخل خود نگه می دارد و از آن ها در مقابل گرد و خاک محافظت می کند. مواد تشکیل دهنده بدنه ها عایق هایی مانند پلاستیک و سرامیک ها می باشند.

اتصالات : کلید مینیاتورها دارای دو اتصال ثابت و متحرک هستند.

اهرم : کلید مینیاتورها به وسیله اهرم روشن و خاموش می شوند.

ضامن مکانیکی : برای نگه داری اتصال ها زیر کشش فنر در حالت روشن بودن کلید در MCB تعبیه شده است.

بی متال : بی متال با سنجش جریان طولانی مدتی که بیشتر از جریان نامی باشد ، حفاظت اضافه بار را انجام می دهد.

مگنت : مگنت ها با آزاد کردن ضامن مکانیکی باعث حفاظت آنی در مقابل اتصال کوتاه می شوند. هنگامی که جریان گذرا از سیم پیچ از یک مقدار خاص ( معمولا بیش از 8 برابر جریان نامی) بیشتر شود ، مگنت فعال می شود. مگنت در حالت اضافه بار فعال نمی شود.

جرقه گیر : جرقه گیر برای شکستن و خاموش کردن جرقه استفاده می شود.

مشخصات فنی کلید مینیاتوری

ولتاژ ضربه ای : حداکثر مقدار ولتاژ ضربه ای که کلید بدون خراب شدن می تواند تحمل کند.

نوع جریان: کلیدهای مینیاتوری از لحاظ نوع جریان بر دو نوع AC و DC تقسیم می شوند. در حالت کلی کلیدهای مینیاتوری DC را برای مقاصد AC نیز می توان استفاده کرد ولی برعکس آن سبب کاهش طول عمر کلید  AC می شود.

رنج جریان نامی: جریان نامی کلیدهای مینیاتوری در گسترۀ ۲، ۴، ۶، ۱۰، ۱۶، ۲۰، ۲۵، ۳۲، ۴۰، ۵۰ و ۶۳ آمپر تک پل، دو پل و سه پل و در گسترۀ ۱۶، ۲۵، ۳۲، ۴۰ آمپر چهار پل تولید می شوند.

قدرت قطع: از جمله مشخصات مهم کلید مینیاتوری قدرت قطع آن است. قدرت قطع کلید به معنای میزان توانایی کلید در قطع جریان اتصال کوتاه عبوری از مدار می باشد. کلیدهای مینیاتوری دارای قدرت قطع ۶ و ۱۰ کیلو آمپر است. طبق استاندار IEC 898 قدرت قطع کلید مینیاتوری های ۶ کیلو آمپر شناخته می شوند و طبق استاندارد  IEC947-2 قدرت قطع کلید مینیاتوری های ۱۰ کیلو آمپر است.

شرکت های تولید کننده کلید مینیاتوری

فیوز مینیاتوری اشنایدرکلید مینیاتوری اشنایدر از انواع محصولات شرکت اشنایدر می باشد که یک شرکت فرانسوی است. شرکت اشنایدر الکتریک در ابتدا فعالیت خود را در زمینه تولید ماشین آلات سنگین، صنعت آهن و فولاد و کشتی سازی شروع کرد و سپس زمینه ی فعالیت خود را به مدیریت اتوماسیون و برق تغییر داد.

فیوز مینیاتوری هیوندای : در سال 1964 میلادی کمپانی هیوندای تاسیس گردید. از محصولات صنایع برقی هیوندای میتوان به بیمتال هیوندای، اینورتر هیوندای، کنتاکتور هیوندای، کامپکت هیوندای، کلید مینیاتوری هیوندای (فیوز مینیاتوری هیوندای)، دژنکتور هیوندای و رله ی حفاظتی موتور هیوندای اشاره کرد.

فیوز مینیاتوری لگراند : کلید مینیاتوری لگراند در دسته کلیدهای ایمنی قرار دارد و وظیفه آن حفاظت از دستگاه های برقی خانگی و صنعتی در برابر خطرات ناشی از جریان اتصال کوتاه و عبور بار اضافه است و می توان بر روی فیوز مینیاتوری لگراند تجهیزات جانبی متعددی مانند کنتاکت کمکی و موتور اتوماتیک را نصب کرد. کلیدهای مینیاتوری لگراند دارای گواهی استانداردهای تولید می باشد و می توان متناسب با نوع مصرف کلید مینیاتوری مورد نیاز را انتخاب کرد.

فیوز مینیاتوری LS : نام شرکت LS مخفف عبارت Leading Solution است که در زمینه تجهیزات اتوماسیون صنعتی و سیستم های حفاظت الکترونیکی فعالیت دارد و به علت کیفیت بالا و تنوع زیاد محصولات از استقبال گسترده ای برخوردار شده است. با استفاده از مهارت های فنی و تکنولوژی های روز دنیا توانسته است در یکی از فعالان بزرگ در بازار جهانی باشد.

فیوز مینیاتوری ویکو : کلید مینیاتوری ویکو آمپراژهای مختلف برای محافظت از مدار جریان برق استفاده می شود. کلید مینیاتوری از محصولات شرکت ترکیه ای ویکو می باشند که ساخت آنها با استانداردهای روز جهانی و با متریال با کیفیت بالا صورت گرفته است.

فیوز مینیاتوری کاوه : کلید مینیاتوری کاوه یک قطع کننده مدار می باشد که توسط جریان بیش از حد فعال می شود، کلید مینیاتوری کاوه در سه تیپ روشنایی B، موتوری C و سخت موتوری D در انواع تک پل، تک پل با نول، دو پل، سه پل، سه پل با نول و چهار پل تولید می شوند. درحال حاضر ساخت این کلید های مینیاتوری کاوه با دو استاندارد جهانی در کارخانه های معتبر و سازنده کلیدهای مینیاتوری مورد استفاده قرار می گیرد.

فروش انواع کلید مینیاتوری

شرکت آذران پایدار صنعت تبریز با در اختیار داشتن پرسنل متخصص و مجرب در زمینه خدمات مهندسی و تأمين كالاي مورد نياز صنايع نفت، گاز و پتروشيمي و کاخانجات تولیدی در راستای قطعات و تجهیزات مربوط به تجهیزات برق ساختمان و اتوماسیون صنعتی فعالیت خود را از سال 1390 با قرار گرفتن در لیست تامین کنندگان واحدهای صنعتی به صورت رسمی آغاز نموده است. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات مربوط به این صنف را تامین نماید. در این راستا فروش انواع فیوز مینیاتوری در برنامه کاری خود قرار داده است که از آن جمله می توان به فروش انواع فیوز مینیاتوری با برندهای معتبر جهانی از جمله اشنایدر، هیوندای، ال اس و… اشاره نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت بروز انواع فیوز مینیاتوری میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.