جک پالت دستی

جک پالت دستی

جک پالت دستی  یکی از تجهیزات پرکاربرد جابجایی مواد می باشد که می توان در جاهای مختلفی از جمله کارخانجات، سردخانه ها ، انواع شرکت های مواد غذایی و انبارها از این وسیله استفاده کرد. جک پالت دستی برای بالابری و حرکت توسط اپراتور کنترل و هدایت می شود، بنابراین از لحاظ زیستی و محیطی هیچگونه آلایندگی تولید نمی نماید.

تاریخچه پالت به حدود یک قرن پیش برمی گردد، با این حال مدلی که اکنون به انواع پالت از آن یاد می شود در اوایل دهه 1930 اختراع شد. جورج ریموند و بیل هوس از اولین کسانی بودند که طراحی را برای یک پالت از چوب های ارزان انجام دادند. در این مدل زیر صفحه پالت فواصلی پیش بینی شده بود که به انواع تجهیزات انبارداری از جمله جک پالت و لیفتراک این امکان را میداد که بتوانند وارد پالت شده و آن را جابجا نمایند.

جک پالت دستی در بازار مصرف با نام های مختلفی از جمله پالت بر دستی، لیفتراک دستی ، بالابر دستی و جک دستی شناخته می شود و با توجه به نیاز فروشنده در انواع مختلفی از جمله جک پالت عریض، جک پالت گالوانیزه، جک پالت قیچی ، جک پالت توزین دار و … تولید و استفاده می شوند.

جک پالت دستی از یک پمپ هیدرولیکی برای بالابردن و پایین آوردن اجسام استفاده می کند. این پمپ هیدرولیکی از طریق دسته جک پالت تحریک می شود که با بالابردن و پایین آوردن دسته جک پالت همانند یک جک روغنی عمل کرد و عملیات بالابری انجام میشود . برای پایین آوردن شاخک های این وسیله یک اهرم تخلیه بر روی دسته جک پالت قرار گرفته است که با کشیدن آن سوپاپ پمپ هیدرولیک عملیات تخلیه پمپ و به موازات ان پایین امدن ها را انجام می دهد.

کاربرد جک پالت دستی

جک پالت دستی وسیله ای ایده آل برای جابجایی پالت هایی با وزن کم و در مسیرهای کوتاه می باشد که با مکانیزم ساده کاربری را برای انواع اپراتور آسان می سازد و می توان گفت وسیله ای عالی برای جایگزینی لیفتراک در انبارها می باشد. این وسیله با ابعاد کوچک خود و شعاع گردش پایین و همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری پایین، میتوان گفت جز بهترین تجهیزاتی می باشد که برای جابجایی، حمل و نقل و بلند کردن مواد گوناگون در مکان هایی مورد نیاز نظیر انبار، کارخانه، سردخانه و مکان های دیگر استفاده می گردد. از جک پالت می توان برای جابجایی  و حمل انواع پالت های آهنی، چوبی و پلاستیکی استفاده نمود.

مشخصات یک جک پالت با کیفیت

هر وسیله ای دارای مشخصات منحصربفرد می باشد که در هنگام خرید و توجه به این نکات می توان وسیله ای تهیه نمود که بتوان مدت زمان زیادی را بدون نیاز به تعمیر استفاده نمود. در زیر نکاتی را که یک جک پالت دستی از لحاظ استانداردهای جهانی بایستی داشته باشد، اشاره شده است:

چرخ جک پالت

برای طول عمر بیشتر چرخ های استفاده شده در جک پالت دستی بایستی از نوع پلی اورتان ضد سایش نشکن باشند. این چرخ ها دارای استحکام و دوام بالایی هستند. با این حال بسته به مکان مورد استفاده جک پالت می توان از چرخ های فلزی و چرخ های پلی آمید نیز استفاده نمود که مزیت های خود را دارند. دوبل بودن چرخ های جلو از پارامترهای دیگری که بایستی به آن توجه نمود که یک مزیت مهم برای حرکت جک پالت در زمین های ناهموار می باشد.

پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیکی، که در واقع نیروی بالابرنده جک پالت می باشد بهتر است طوری ساخته شده باشد که قابل باز شدن باشد تا درصورت خرابی پمپ بتوان آن را به راحتی تعمیر کرد. این پمپ ها از نوع گالوانیزه شاخته می شوند که خاصیت ضد زنگ زدگی نیز دارند.

جنس بدنه جک پالت

ورق بکار رفته در ساخت بدنه جک پالت دستی معمولا از نوع فولاد و ورق 3 یا 4 میل می باشد و بهتر است در صورتیکه از ورق 3 میل استفاده می شود شاخک ها با پروفیل های اصافی تقویت گردند.

گریس خور بودن المان های متحرک

تمامی تجهیزاتی که حالت متحرک دارند نیاز به روغن کاری و گریس کاری دارند. بنابراین بهتر است در این قطعات گریس خور تعبیه گردد تا با عملیات روانکاری عمر مفید دستگاه را بیشتر کرد.

انواع جک پالت دستی

استفاده از جک پالت برای جابجایی مواد عملیات حمل و جابجایی مواد را تا حد زیادی آسان نموده است. جک پالت یک وسیله بسیار کاربردی در تمامی مراکز صنعتی از قبیل شرکت ها، کارخانجات تولیدی و کارگاه ها و همچنین در فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. بدلیل تنوع بارهای قابل حمل، جک پالت ها هم دارای انواع مختلفی خواهند بود که می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • جک پالت استاندارد (عرض 550 میلمیتر)
 • جک پالت عریض (عرض 680 میلمیتر)
 • جک پالت برقی
 • جک پالت قیچی
 • جک پالت ترازودار (باسکول دار)
 • جک پالت برقی
 • جک پالت شاخک باریک
 • جک پالت رول بر
 • جک پالت شاخک بلند و کوتاه
 • جک پالت گالوانیزه

جک پالت استاندارد

این نوع جک پالت به وفور در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه به طور معمول در تناژهای 2 الی 5 تن تولید می شوند. جک پالت استاندارد را در دو نوع 550 میلمیتری و 685 می توان در بازار تهیه و استفاده نمود.

جک پالت قیچی

جک پالت ها در حالت استاندارد می تواند جداکثر بار را تا ارتفاع 200 میلمیتر برای جابجایی بالا ببرند در صورتیک ارتفاع بالاتر از این مقدار مورد نیاز باشد از جک پالت های قیچی استفاده می نمایند. این جک پالت بیشتر در صنایع کاغذسازی و کارتن سازی استفاده می شود. جک پالت قیچی می تواند بار را تا ارتفاع 800 میلمیتر بالا برد. این جک پالت در تناژهای 1 و 1.5 و 2 تن تولید و روانه بازار مصرف می شوند. از ویژگیهای بارز این دستگاه می توان به خم و راست شدن بی مورد کاربر در تخلیه و بارگیری جلوگیری گرد.

جک پالت ترازودار

در برخی موارد بارگیری و حمل و نقل بار لازم است وزن بار نیز اندازه گیری شود. در این موارد از جک پالت های مخصوصی استفاده می گردد که با نام های جک پالت توزین دار، جک پالت باسکول دار و یا جک پالت ترازودار شناخته می شوند. در این جک پالت لودسل هایی تعبیعه شده اند تا با کمک تنش و خمش های ایجاد شده حین بارگیری در این لودسل ها و با کمک صفحه نمایشی که بر روی این جک پالت گذاشته شده است مقدار وزن بار نمایش و در صورت لزوم از آن پرینت گرفته شود.

جک پالت گالوانیزه

جک پالت گالوانیزه یا استیل از جنس فلزهایی مقاوم در برابر خوردگی، رطوبت و محیط های مرطوب ساخته شده است. این جک پالت معمولا برای استفاده در مکان های مرطوب، سردخانه ها و انبارهایی که رطوبت بالایی دارند و یا بار مورد استفاده غالبا خیس می باشد مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل برای جنس بدنه این نوع جک پالت ‌ها از ورق گالوانیزه یا استیل استفاده می شود، تا از زنگ زدگی شاخک و پمپ جلوگیری شود. همچنین از این تجیهیزات در محیطهای بهداشتی به دلیل سهولت و مقاومت در برابر شستن و ضد عفونی کردن استفاده می شود.

جک پالت رول بر

جک پالت رول بر برای حمل بار رولی شکل یا استوانه‌ای شکل بر روی شاخک‌ها مورد استفاده قرار میگیرد. این جک پالت رول بر برای حمل و نقل بارهای افقی مثل رول، غلطک، کلاف سیم، کابل، و غیره طراحی شده همچنین با طراحی بهینه سازی شده دسته جک پالت، ارگونومی این جک پالت راحتی را هنگام کار به اپراتور می دهد.

جک پالت برقی

جک پالت برقی در واقع همان جک پالت دستی می باشد و از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به یک جک پالت دستی می باشد با این تفاوت که برای عملیات بالابری و انتقال بار از نیروی محرکه الکتریکی که توسط یک باطری تامین می گردد استفاده می نماید. بکارگیری جک پالت های برقی عملیات انتقال مواد را سرعت می دهد و باعث افزایش راندمان و بهره وری در یک کارخانه یا شرکت خواهد شد.

جک پالت برقی نیز به دو نوع جک پالت برقی بدون سکو و جک پالت برقی سکودار تقسیم بندی می شوند. که نوع سکودار ان برای مسیرهای طولانی و بارهای سنگین تر طراحی و مورد استفاده قرار میگیرد.

از مزایای جک پالت برقی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عدم نیاز به نیروی مکانیکی
 • سازگار با محیط زیست به دلیل کار با نیروی محرکه الکتریکی
 • عدم ایجاد آلودگی و سروصدا
 • قابلیت شعاع چرخش کمتر
 • فروش جک پالت دستی
برندهای جک پالت دستی

از برندهای مطرح تولید کننده جک پالت دستی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • جک پالت بی تی (BT)
 • جک پالت یونگهانریش (Jungheinrich)
 • جک پالت نابلیفت (Noblelift)
 • جک پالت کلارک (Clark)
 • جک پالت زاول (Zowell)
 • جک پالت آرمانی (Armanni)
 • جک پالت ای او اس لیفت (EOSLIFT)
 • جک پالت پراماک (Pramac)
 • جک پالت یولاین (ULINE)
 • جک پالت هاردکس (HARDEX)
 • جک پالت استرانگ (Strong)
 • جک پالت کت (KAT)
 • جک پالت سوسانگ (SOOSUNG)
 • جک پالت ایتال کارلی (ITALCARRELLI)
فروش انواع جک پالت دستی و برقی

با توجه به اینکه جابجایی مواد جزء لاینفک شرکت و کارخانجات تولیدی می باشد، شرکت آداک تجهیز افلاک مهر اقدام به واردات و فروش انواع جک پالت دستی ( جک پالت قیچی، جک پالت توزین دار و…) از برندهای معتبر جهانی نموده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش این مجموعه در ارتباط باشید.