آیفون تصویری

آیفون تصویری

آیفون تصویری

آیفون تصویری

آیفون تصویری

در عصر حاضر با پیشرفت علم و تولید محصولات مدرن و کاربردی دیگر خبری از حال و هوای گذشته و رفع نیاز با وسایل معمولی نیست. آیفون تصویری از جمله وسایلی است که حضور آن در زندگی روزمره آسایش و راحتی را به ارمغان آورده و دیگر نیازی به دویدن و عجله کردن برای باز کردن درب نیست. با تولید آیفون های تصویری در بازار، کمتر کسی به استفاده از آیفون صوتی تمایل نشان میدهد. آیفون وسیله ای است که برای ورود به یک ساختمان حتماً باید مورد استفاده قرار گیرد. این تکنولوژی نوین نه تنها صدا را منتقل میکند بلکه تصویر فرد پشت درب را با کیفیتی عالی توسط مانیتور داخل ساختمان نشان میدهد.

آیفون های تصویری به سه دسته کلی تقسیم میشوند. دسته اول آیفون هایی هستند که تصاویر را به صورت سیاه و سفید نشان می دهند اما قابلیت ذخیره آنها را ندارند. دسته دوم آیفون های مجهز به مانیتور رنگی میباشند که صرفاً تصاویر را نشان میدهند و آنها را ضبط نمیکنند. دسته سوم که جدیدترین آیفون های تصویری را در برمیگیرد به دلیل دارا بودن کارت حافظه علاوه بر نمایش تصاویر، قابلیت ذخیره آنها و ضبط صدا را نیز دارند. دربازکن هایی که صفحه نمایش آنها رنگی، در سایزهای ۳.۵ اینچ، ۴ اینچ و بدون حافظه نگهداری تصاویر میباشد قیمت مناسبی دارند و از ۱۴۵۰۰۰ الی ۱۸۰۰۰۰ تومان به فروش میرسند. با توجه به ساخت و سازهای مدرن در سال های اخیر، مشتریان به دنبال آیفون تصویری با صفحه نمایش ۴ اینچ با قابلیت ذخیره عکس و فیلم میباشند. برخی از این دربازکن ها دارای مانیتور لمسی هستند که جذابیت و زیبایی بیشتری نسبت به مانیتورهای دکمه ای دارند. تعدادی از این آیفون ها قادر به برقراری ارتباط بین واحدهای ساختمان هستند و همسایگان میتوانند به راحتی با یکدیگر تماس صوتی برقرار نمایند. قیمت این دربازکن ها از ۱۸۵۰۰۰ الی ۲۳۰۰۰۰ میباشد. آیفون هایی که مانیتور آن ها ۷ اینچ است و مجهز به کارت حافظه و قابلیت تماس بین واحدها میباشند نیز از ۲۲۴۰۰۰ تا ۴۳۵۰۰۰ تومان در کشور به فروش میرسند. به طبع دربازکن هایی که قابلیت و کارایی بیشتری دارند و صفحه نمایش آنها از ۷ اینچ بالاتر است قیمت بالاتری داشته و از نظر ظاهری نیز مدرن تر و جذاب تر به نظر می آیند.

آیفون های جدیدی که به بازار عرضه می شوند از امکاناتی نظیر ضبط صدا و تصویر برخوردار هستند و تصاویر را به صورت سیاه و سفید و یا رنگی نمایش می دهند. آیفون تصویری یک کالای ضروری در ساختمان های نوساز محسوب می شود. این دربازکن ها امنیت و آسایش را برای ساکنین منازل فراهم میکنند و با داشتن قابلیت های ویژه مانند کیفیت بالای تصاویر، مانیتورهای لمسی، کنترل از راه دور، حافظه بالا و … جزء فناوری های روز دنیا محسوب می شوند. علاوه بر این موارد، آیفون تصویری از مزایای زیر برخوردار است:

-ضبط و ذخیره تصویر و فیلم اشخاص پشت آیفون

-قابلیت ضبط صدا

-برقرای ارتباط بین واحدها در طبقات مختلف ساختمان

-امکان دایورت زنگ واحد به زنگ واحدهای دیگر هنگام خروج از منزل

-باز نمودن درب ورودی ساختمان حتی در زمان خالی بودن آن

-امکان باز کردن چند درب

-انتقال زنگ آیفون به موبایل یا تلفن ثابت

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تغییراتی که در سبک زندگی افراد به وجود آمده، تمایل به استفاده از آیفون تصویری بیشتر شده است. دربازکن های تصویری که امروزه در بازار به فروش می رسند از برندهای مختلف با کارایی های متفاوت میباشند. این وسیله کاربردی که حضور آن در ساختمان ضروری است بر اساس فاکتورهای خاص توسط کمپانی های متفاوت طراحی و ساخته میشود. آیفون های تصویری بر اساس کارایی و شکل ظاهری ممکن است تفاوت هایی با هم داشته باشند. فاکتورهایی که انواع آیفون تصویری را از یکدیگر متمایز میکند به شرح زیر می باشند.

حافظه داخلی و خارجی

یکی از ویژگی های منحصربه فرد و مهم آیفون های تصویری قابلیت ذخیره فیلم و تصویر است. برخی از این آیفون ها دارای حافظه داخلی هستند و میتوانند تصاویر را ذخیره نمایند. برخی دیگر علاوه بر حافظه داخلی مجهز به یک حافظه خارجی یا کارت حافظه نیز هستند و میتوانند فیلم های ۱۵ ثانیه ای را نیز ذخیره کنند.

صفحه نمایشگر لمسی

در برخی از آیفون های تصویری صفحه نمایش و کلیدهای تنظیمات به صورت لمسی و در برخی دیگر به صورت شاسی و فشاری هستند. امروزه با وجود مدل های جدید و پیشرفته، نمایشگر اکثر دربازکن ها لمسی میباشد.

قابلیت انتقال تماس

ترانسفر تماس زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که شما خارج از منزل هستید و میخواهید زنگ واحد خود را به زنگ واحد دیگری انتقال دهید. در اینصورت هنگامی که زنگ واحد شما زده میشود، زنگ واحدی که انتقال تماس را روی آن تنظیم نموده اید به صدا در می آید. این قابلیت در ساختمان هایی که تعداد طبقات و واحدهای آن بالا میباشد کاربرد دارد.

قابلیت ایجاد ارتباط بین واحد ها

دربازکن هایی که از این قابلیت برخوردار هستند میتوانند بین سایر واحدهای ساختمان ارتباط برقرار کنند. این ارتباط به صورت تماس صوتی بوده و ممکن است با واحد نگهبانی یا واحدهای دیگر صورت گیرد. این قابلیت به صاحب خانه ها کمک میکند بدون زحمت و طی نمودن مسیر اضافی با همسایگان در ارتباط باشند.

سایز مانیتور

این آیفون ها در طرح ها و سایزهای مختلف توسط برندها و کمپانی های مختلف تولید میشوند. کوچکترین سایز مانیتور آیفون های تصویری از ۲.۵ اینچ شروع میشود و تا ۱۰ اینچ ادامه پیدا میکند. تفاوت سایز صفحه نمایشگر بر کیفیت تصویر اثر میگذارد و رزولوشن و تراکم پیکسلی، نور پس زمینه و استفاده از LED و یا LCD با توجه به اندازه مانیتور متفاوت میباشند.

گوشی

آیفون های تصویری به دو صورت با گوشی و بدون گوشی تولید می شوند. امروزه دربازکن های بدون گوشی در بازار به وفور دیده میشوند و برندهای مختلف از نظر کیفیت کمی با هم متفاوت میباشند. شکل ظاهری این آیفون ها مانند تبلت است و زیبایی و جذابیت بی نظیری دارند.

آهن ربا در گوشی و بدنه

در برخی از برندهای آیفون از آهن ربا استفاده شده است. این آهن ربا گوشی را تا زمانی که سر جای خود قرار نگرفته، به بدنه نگه میدارد و از سقوط آن جلوگیری می نماید. آهن ربا هم در بدنه و هم در گوشی نصب می شود تا بتواند هر دو را محکم به هم نگه دارد.

منو دوزبانه

فاکتور دیگری که آیفون های تصویری را از یکدیگر متمایز میکند داشتن منو دو زبانه و یا چند زبانه است. این مزیت امکان استفاده از دو یا چند زبان را برای کاربران فراهم میکند. هر چند این امر یک ضرورت محسوب نمیشود اما قابلیتی منحصر به فرد می باشد.

قابلیت تغییر صدای زنگ

دربازکن های تصویری از نظر صدای زنگ به دو دسته تقسیم میشوند. دسته اول دارای یک آهنگ پیش فرض و دسته دوم دارای چند آهنگ پیش فرض هستند. آیفون هایی که دارای چند آهنگ پیش فرض هستند این قابلیت را فراهم میکنند که بتوان آهنگ مورد علاقه را انتخاب نمود و این یک امتیاز در نظر گرفته میشود.

قابلیت باز و بسته کردن درب پارکینگ

با استفاده از برخی آیفون های تصویری میتوان جک های درب پارکینگ را باز و بسته نمود. در واقع شما میتوانید بدون استفاده از ریموت و تنها با فشردن یک دکمه که بر روی آیفون تعبیه شده، درب پارکینگ را باز و بسته کنید.

سیستم دو پنلی

اگر ساختمان شما دارای دو درب ورودی است، با استفاده از آیفون دوپنلی میتوانید باز شدن هر دو درب را با یک آیفون مدیریت کنید. تعداد محدودی از دربازکن ها از این قابلیت برخوردار هستند و سیستم دوپنلی یک ویژگی منحصر بفرد برای آیفون تلقی میشود.

دسته بندی آیفون تصویری بر اساس سیستم آنالوگ و دیجیتال

تقسیم بندی آیفون های تصویری بر اساس دو سیستم دیجیتال و آنالوگ صورت می گیرد. آیفون هایی که با سیستم آنالوگ طراحی شده اند در ساختمان هایی که تعداد واحدهای آنها محدود است استفاده میشوند. در این سیستم برخلاف سیستم دیجیتال امکان برنامه دادن به دستگاه وجود ندارد. هنگامی که فرد پشت درب شماره واحد مورد نظر روی پنل را فشار میدهد، زنگ واحد مربوطه به صدا در می آید. در مقابل آیفون های طراحی شده با سیستم دیجیتال نسبت به آیفون هایی که سیستم آنها آنالوگ است جدیدتر هستند. پنل این مدل آیفون کلیدهایی مانند شماره تلفن دارد که در صورت فشردن شماره واحد مورد نظر و سپس فشردن علامت زنگ، زنگ آن واحد به صدا در می آید. پنل این نوع آیفون مجهز به صفحه شماره گیر است، در صورتی که پنل آنالوگ فقط چند شاسی دارد. اصولاً  آیفون های دیجیتال در مجتمع های شلوغ با تعداد واحد زیاد نصب میشوند.

اجزاء مختلف آیفون تصویری

پنل یا صفحه کلید

صفحه کلید دربازکن های تصویری در ورودی ساختمان و در ارتفاع ۱۴۵ سانتی متری از سطح زمین نصب میشود. این پنل در طرح ها و مدل های متنوع توسط شرکت های مختلف با رعایت استانداردهای لازم تولید میشود و دارای قسمت های زیر می باشد:

 • بدنه: بدنه پنل از جنس آلومینیوم آلیاژی است.
 • دوربین: وظیفه دوربین دریافت تصاویر و ارسال آنها به مانیتور در دو حالت رنگی یا سیاه و سفید میباشد.
 • محافظ لنز دوربین: برای کنترل تاثیر نور بر تصاویر، شیشه محافظ روی لنز دوربین نصب می شود.
 • LED دریافت اشعه مادون قرمز:  آنها تصاویر افراد را در شب به وضوح نشان میدهند.
 • میکروفن صدا
 • بلندگو
 • کلیدهای زنگ
 • پیچ های تنظیم دوربین
 • پایانه های اتصال سیم مانیتور به پنل
 • سیستم اتصال تغذیه
 • سیستم اتصال درب بازکن

منبع تغذیه

وظیفه این قسمت برق رسانی به کل سیستم آیفون است. منبع تغذیه دارای دو عدد ترمینال ورودی برای برق ۲۲۰ ولت شهری و چهار ترمینال خروجی ۱۲ ولتی میباشد. دو عدد از چهار ترمینال خروجی مربوط به برق ۱۲ ولت مستقیم برای مدار مکالمه و تصویر میباشد و دو عدد دیگر شامل برق ۱۲ ولت جریان متناوب برای قفل درب بازکن است.

مانیتور

مانیتور یا نمایشگر از چند قسمت شامل دکمه مکالمه داخلی، دکمه نمایش تصویر، دکمه درب بازکن، گوشی، دیود LED، دکمه خاموش و روشن کردن و بلندگوی پخش زنگ تشکیل شده است.

قفل درب بازکن

قفل درب بازکن یک وسیله مکانیکی شامل اب بو پین، فنر، اهرم و اجزاء انتقال انرژی است. در آیفون های تصویری درب به دو روش باز می شود. در روش اول از فنر و انرژی ذخیره شده در آن برای آزاد کردن زبانه استفاده می شود و در روش دوم زبانه توسط یک مگنت به داخل رفته و درب باز می شود.

نکات مهم در نصب آیفون تصویری

 • در انتخاب پنل آیفون باید به مقاومت آن در برابر نفوذ آب، گرد و غبار و نور خورشید توجه داشت. برای حفاظت از این پنل ها میتوان از قاب های مخصوص استفاده نمود.
 • پنل در باز کن باید در ورودی ساختمان، جنب درب نصب شود و ارتفاع لنز دوربین آن نیز باید ۱۴۵ سانتی متر از کف فاصله داشته باشد. نصب این پنل باید به نحوی صورت گیرد که غبار و رطوبت در آن نفوذ نکند.
 • قوطی دربازکن تصویری باید قبل از نماکاری ساختمان نصب شود. در واقع وقتی آن را روی دیوار قرار میدهید، لبه قاب آیفون باید مماس با لبه نما (آجر یا سنگ) قرار گیرد. علاوه بر آن داخل قوطی و پشت مهره های آن که پیچ وصل میشود باید توسط چسب کاغذی پوشش داده شود تا دوغاب و سیمان بندکشی باعث بسته شدن آن نشود.
 • در برخی مدل های آیفون تصویری برای محکم نگه داشتن گوشی سر جای خود از آهن ربا استفاده شده است. این آهنربا از افتادن گوشی جلوگیری میکند.
 • کمپانی های تولید کننده آیفون برای محصولات خود گارانتی تعیین میکنند که اکثراً بین ۳۰ تا ۳۶ ماه است. برخی برندها نیز دارای گارانتی تعویض یکساله هستند. نکته مهم دیگر در مورد آیفون ها این است که این محصول حتما دارای نمایندگی در سراسر کشور باشد تا در صورت لزوم بتوان خدمات مورد نظر را دریافت نمود.

 

« ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. جهت عضویت در پیج اینستاگرام آذران صنعت روی لینک کلیک کنید. »

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها
error: کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریا صنعت ایرانیان می باشد