کابل اعلام حریق یاقوت

کابل اعلام حریق یاقوت

از جمله موارد استفاده از سیم نسوز سیلیکونی می توان به کوره ها-هیترهای الکتریکی-اجاق گازها و ماکروفرها-تجهیزات گرمایشی و گرم کن ها-صنایع ساخت لوازم خانگی و غیره…

از موارد استفاده سیم و کابل‌های سیلیکونی می‌توان به استفاده در سیستم‌های اعلام حریق، واگن‌سازی و راه آهن، صنایع پتروشیمی، صنایع نظامی، صنایع هواپیمایی، دکل‌های نفتی، صنایع کشتی‌سازی، صنایع الکترونیک کشور و صنایعی که به دلیل تولید محصول نهایی خط تولید آنها از گرمایش بالای برخوردار هستند اشاره کرد.

سیم‌های نسوز، سیم‌های مقاوم در برابر حرارت هستند. معمولاً جنس  روکش هادی الکتریکی  این نوع از سیم ها سیلیکونی میباشد. و تمامی سیم هایی که تحمل حرارتی بالایی در مقابل حرارت و شوک الکتریکی را  نداردن سیم های معمولی یا سیم قابل اشتعال می باشند.

انواع سیم نسوز

۱ـ سیم نسوز با پوشش PVC

به نوعی دیگر از این سیم ها می باشند که تحمل حرارتی نسبتا پایین تری را دارند و در دمای  ۱۸۰ سانتی گراد به اشتعال نزدیک می شوند.

۲ـ سیم نسوز سیلیکونی

سیم نسوز سیلیکونی را می‌توان در دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌ گراد برای مدت زمان طولانی و همینطور در دمای حدود ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد برای مدت زمان کوتاهی مورد استفاده قرارداد.

۳ـ  سیم دوروکش نسوز

نوعی دیگر از این سیم ها وجود دارد که علاوه بر پوشش اولیه پوشش ثانویه ای دارد که از جنس فایبرگلاس میباشد و تحمل دمای این نوع از سیم را تا دمای ۷۵۰ درجه سانتی گراد افزایش میدهند.

سیم دو روکش بافت  که متشکل از هادی مسی قلع اندود و عایق اولیه سیلیکون به همراه پوشش بافته شده از جنس فایبرگلاس می باشد , در رنگ های متنوع جهت سهولت در سیم کشی تجهیزاتی که در محیط های با حرارت بالا قرار دارند , استفاده می شود.

دلیل استفاده از سیم نسوز سیلیکونی دو روکش بافت در این نواحی  توان حرارتی بالای این دسته از سیم ها می باشد.

چرا که سیلیکون خود پلیمری است که به دلیل انسجام و شکل مولکولی پایداری که دارد مقاومت خیلی خوبی در برابر حرارت از خود نشان میدهد و از طرفی وجود رشته های در هم تنیده شده فایبر گلاس در  حرارات و آتش تا دمای ۷۵۰ درجه سانتی گراد مقاوم می کند.

سیم نسوزدورکش بافت که متشکل از هادی مسی قلع اندود عایق شده با سیلیکون به همراه پوشش بافته فایبر گلاس می باشد در رنگ های متنوع جهت سیم کشی تجهیزاتی که در محیط های با حرارت بالا قرار دارند استفاده می شود.

سیم و کابل نسوز سیلیکونی

سیلیکون‌ها ترکیباتی هستند مصنوعی با تنوع زیاد در اشکال و کارایی‌های متفاوت و مقاوم در برابر دمای 60c- تا 250c+، سیلیکون عنصر سیلیسیم با نماد Si در جدول تناوبی و یک عنصر شیمیایی از خانواده شبه فلزات است.این ماده در شرایط محیطی مثل نور شدید و مستقیم خورشید، رطوبت بالا، سرمای تا 60c- و گرما تا 250c+ برپایه تحقیقات علمی به جرات می‌توان گفت که طی ده‌ها سال خاصیت شیمیایی و فیزیکی خود را از دست نخواهد داد.

شرکت سیلیکون کابل یاقوت که بر پایه تولید سیم و کابل سیلیکونی (سیم نسوز و کابل نسوز) راه‌اندازی شده از این ماده یعنی سیلیکون لاستیکی (HTV) جهت روکش سیم و کابل تولیدی خود استفاده می‌کند که محصول نهایی همان سیم سیلیکونی نسوز و کابل سیلیکونی نسوز است. در زیر به چند مورد از مزیت‌ها و همچنین معایب سیم و کابل نسوز سیلیکونی اشاره شده است:

مزیت‌ها سیم و کابل نسوز سیلیکونی (سیم سیلیکونی و کابل سیلیکونی)

 • مقاومت در برابر شدت جریان حاصل از ولتاژ بالای جریان الکتریسیته
 • تحمل دما 60c- تا 250c+ (مقاوم در برابر حرارت و سرما)
 • انعطاف پذیری و شکل گیری بالا در مقاطع گوناگون با حفظ پایداری جریان الکترسیته
 • مقاوم در برابر شرایط جوی نظیر رطوبت بالا و محیط‌های خشک و کویری (عایق رطوبت و خشکی)
 • مقاوم در برابر اشعه مادون قرمز و ماوراءبنفش، گاما و تأثیرناپذیری از ازون2
 • فاقد گازهای اسیدی هالوژن (Halogen Free)
 • کم دود بودن (Low Smoke)
 • عدم رشد قارچ و باکتری در ماده سیلیکونی و مناسب برای استفاده در صنایع پزشکی و غذایی
 • مقاوم در برابر برودت هوا
 • مقاوم در برابر روغن‌ها با وزن ملکولی بالا مانند چربی، محلول نمکی یا مواد اسیدکننده یا اسیدهای رقیق و الکل‌ها
 • خاصیت نارسایی الکتریسیته
 • عدم انتشار شعله (Flame Retardant)

 معایب سیم و کابل نسوز سیلیکونی (سیم سیلیکونی و کابل سیلیکونی)

 • عدم بازیافت آن در محیط زیست
 • قیمت بالاتر سیم و کابل نسوز سیلیکونی نسبت به سیم و کابل PVC بین 30% تا 40%

استفاده سیم و کابل نسوز سیلیکونی

از موارد استفاده سیم و کابل‌های سیلیکونی می‌توان به استفاده در سیستم‌های اعلام حریق (کابل سیلیکونی اعلام حریق)، واگن‌سازی و راه آهن، مترو، صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، صنایع نظامی، صنایع هواپیمایی، دکل‌های نفتی، صنایع کشتی‌سازی، صنایع غذایی، صنایع پزشکی، صنایع الکترونیک کشور، ساختمان‌های خانگی و اداری، صنایع ساخت لوازم خانگی، کارخانه و تولیدی‌ها و صنایعی که به دلیل تولید محصول نهایی خط تولید آنها از گرمایش بالای برخوردار هستند، مراکز دانشگاهی و مدارس، هتل‌ها و تمام مکان‌هایی که از حساسیت بالایی برخودار هستند.

استانداردهای  تست سیم و کابل نسوز سیلیکونی (سیم سیلیکونی و کابل سیلیکونی):

 •  Silicone wire : ISIRI  1926-3    According  to  IEC   60245-3
 •   Silicone cable : ISIRI  1926-4  According to IEC 60245-4
 • Hologen free : IEC 60754-1  &  IEC 60754-2
 •    Low smoke : IEC 61034-1  &  IEC 61034-2
 •   Flame retardant : ISIRI  3081  According  to  IEC  60332
 •  Fire resistantance : ISIRI  3082  According  to  IEC  60331
 •   Quality Management Systems : ISO 9001-2008
 •  Certificate CE European

از سیم سیلیکونی و کابل‌های سیلیکونی (سیم نسوز  و  کابل نسوز) می‌توان در تمام صنایع و مراکز حساس کشور استفاده کرد تا ایمنی در برابر خطراط ناشی از شدت جریان بالا  تا حد قابل قبولی افزایش یابد چون سیم و کابل‌های سیلیکونی نسبت به سیم و کابل‌های پی وی سی در برابر حرارت مستقیم و غیرمستقیم یا حرارت ناشی از شدت جریان الکتریسیته مقاوم‌تر و تحمل بیشتری دارند.در حال حاضر سهم تولید داخلی این محصول مهم در کشور فقط و فقط 10% است و 90% آن محصول بی‌کیفیت وارداتی است، شرکت سیلیکون کابل یاقوت البرز مفتخر به تولید سیم و کابل‌های نسوز سیلیکونی با استاندارهای بین‌المللی و دریافت نشان استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران توانسته محصول مرغوب و با کیفیت بالای ایرانی و تمام بومی را روانه بازارهای داخلی و خارجی کند و  یکی از پرچمداران اقتصاد مقاومتی باشد.

فروش سیم و کابل نسوز سیلیکونی

شرکت آریا صنعت ایرانیان با در اختیار داشتن پرسنل متخصص و مجرب در زمینه خدمات مهندسی و تأمين كالاي مورد نياز صنايع نفت، گاز و پتروشيمي و کاخانجات تولیدی در راستای قطعات و تجهیزات مربوط به تجهیزات برق ساختمان و اتوماسیون صنعتی فعالیت خود را از سال 1390 با قرار گرفتن در لیست تامین کنندگان واحدهای صنعتی به صورت رسمی آغاز نموده است. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات مربوط به این صنف را تامین نماید. در این راستا فروش انواع سیم و کابل اعلام حریق در برنامه کاری خود قرار داده است که از آن جمله می توان به فروش سیم و کابل اعلام حریق یاقوت اشاره نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت فروش سیم و کابل اعلام حریق یاقوت میتوانید با کارشناسان آریا صنعت ایرانیان در ارتباط باشید.

« ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. جهت عضویت در پیج اینستاگرام آذران صنعت روی لینک کلیک کنید. »